5.00 / 1 oy

Türk Futbol Tarihinin En Başarılı Yabancı Kalecileri

Sabah hazırladığım Türk Futbol Tarihinin En Kaliteli 20 Yabancı Transferleri listesinde en iyi yabancı transferler arasında kaleciler de yer alıyordu, bu listeyi biraz daha açmak ve Türkiye futbol liginde iz bırakmış 10 kaleciyi ayrıca listelemek istedim. Bu sıralamayı da en azından kendi hatırladığım son 30 yıllık Türk futbol ligi verilerinden süzerek hazırladım. Elbette bu listeye alternatif olarak hazırlanabilecek çok sayıda varyasyon olabilir, bunun için listeye eklemelerinizi ve kendi listelerinizi de cevap olarak paylaşabilirsiniz sevgili yazar arkadaşlar.

bkz: Türkiye Futbol Tarihinin En Başarılı Yabancı Teknik Direktörleri

bkz: Türkiye Futbol Tarihinin En Başarılı Türk Teknik Direktörleri

bkz: Türk Futbol Tarihinin En İyi 11'i

bkz: Dünya Futbol Tarihinin En İyi 11'i

bkz: Futbol Tarihinin En Gollü Maçları

bkz: Türk Futbol Tarihinin En İyi Türk Kalecileri

Listede yine hiçbir takımın kalecilerine daha fazla yer vermek gibi bir amacım olmadı, ama haliyle her takımın da eşit sayıda yabancı kalecisi listeye giremedi. Ama en azından hiçbir takımın oyuncularını sempati beslediğim için daha üst sıralara taşımamaya özen gösterdim.

1. Claudio Taffarel (Galatasaray)

2. Fernando Muslera (Galatasaray)

3. Toni Schmuacher (Fenerbahçe)

4. Zoran Simovic (Galatasaray)

5. Oscar Cordoba (Beşiktaş)

6. Faryd Ali Mondragon (Galatasaray)

7. Marijan Mrmic (Beşiktaş)

8. Raimond Aumann (Beşiktaş)

9. Jean-Marie Pfaff (Trabzonspor)

10. Dimitar Ivankov (Kayserispor, Bursaspor)

roni

06.02.2021 10:18

Bu soru 3 kez yanıtlandı.

 • 6 Ekim 2021 01:25
  2

  Hayrettin'in ilk sezonu gerçekten çok başarılıdır, Simovic'ten sonra herkese güven vermiştir ve Galatasaray'ın çok uzun yıllar kalesini koruyacağının sinyallerini de vermiştir. Ama ilerleyen yıllarda konsantrasyon eksikliği ve agresiflik nedeniyle bu başarısını hak ettiği kadar sürdüremediğini düşünüyorum. Engin ve Rüştü ise tam aksine kariyerlerinin sonuna kadar hep formda ve kadroda kaldılar.

  Galatasaray'da Hayrettin'in yedeği olan Nezihi Boloğlu vardı ama hiçbir zaman sürekli olarak asıl kaleci olabilmek için yeterli şans bulamadı. Yabancı kaleciler falan derken hep yedek kaldı hatırladığım kadarıyla

 • 7 Ocak 2022 02:16
  0

  Muslera'nın Taffarel'den daha başarılı bir kaleci olduğunu düşünüyorum. son zamanlardaki sakatlıklarından dolayı performansı düşük gibi olsa da Türk futbol tarihinin gelmiş geçmiş en iyi kalecisi bence Muslera'dır

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Türk Futbol Tarihinin En Başarılı Yabancı Kalecileri

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.