5.00 / 1 oy

Eşek Sütü nedir ve faydaları nelerdir?

Son zamanlarda kanser vakalarında tedavi açısından faydalı olduğı ifade edilen eşek sütü ile ilgili çok fazla doğru ya da yanlış bilgi okumaya başladım. Ben de kendi deneyimlerimi biraz daha derli toplu bir yazı haline getirerek paylaşmak istedim.

 

Eşek Sütünün Faydaları Nelerdir?

Eşek sütü, anne sütüne besin değerleri açısından en yakın olan süt çeşitidir. Protein, vitamin ve mineraller açısından oldukça zengindir. Anne sütüne en yakın süt olarak da bilinir. Eşek sütü satın almadan önce sizler için hazırladığım bu yazı ile faydalarını ve zararlarını öğrenerek karar verebilirsiniz.

 

Eşek Sütünün Tarihçesi

Eşek sütünün insanlar tarafından sağlık ve kozmetik amaçlarla kullanımı, Antik Mısır dönemine dayanmaktadır. Eşek sütünün tıbbi olarak faydaları ilk kez tıbbın babası olarak tanınan Hipokrat tarafından kaleme alınmıştır. Napoleon’un kız kardeşi Pauline Napoleon ve Kleopatra da cilt sağlığı için eşek sütünün faydalarını keşfedenler arasındadır. Efsaneye göre Kleopatra’nın günlük eşek sütü banyosu için 700 eşek gerekliymiş.

 

Eşek Sütünün Özellikleri ve Besin Değerleri Nelerdir?

- Eşek sütü içerisinde kas yapıcı protein olarak bilinen kazein dışında mineral açısından da zengindir. İçerdiği minerallerden bazıları: çinko, demir, fosfor, magnezyum, kalsiyum, sodyum mineralleridir.

- Eşek sütü vitamin açısından zengin bir içecektir, içerisinde a, b1, b2, b6, c, d ve e vitaminleri bulunur.

- Eşek sütü, inek sütüne göre hem daha az yağlıdır, hem de kazein proteini oranı daha az olduğu için sindirimi inek sütüne oranla daha kolaydır

- Tadı inek sütüne göre daha şekerlidir

- İnek sütü proteinine alerjisi olanlar tarafından tüketilebilir

- Nemlendirici özelliği sayesinde krem, sabun ve şampuanlarda da kullanılır.

 

 

Eşek Sütünün Hangi Hastalıklara Faydası Nelerdir?

- Astım, bronşit ve nefes darlığına faydalıdır

- İçeriğindeki immunglobulinler ile bağışıklık sistemini güçlendirir

- Sindirim sistemi rahatsızlıkları ile kalp ve damar hastalıklarının tedavisinde yararlıdır

- Alerjik hastalıkların tedavisinde fayda sağladığı gözlemlenmiştir

 

Eşek Sütü Nasıl içilir?

Eşek sütü, çiftliklerden ya da bazı internet sitelerinden temin edilebilmektedir. Gönderim türüne göre bazı çiftlikler eşek sütünü dondurulmuş olarak göndermektedir. Besin değerlerini kaybetmemesi için eşek sütünü, kendi şehrinizdeki bildiğiniz bir çiftlikten taze olarak almanız daha sağlıklıdır.

Sütler, patojenlerin çoğalması için uygun şartları sağlayan bir ortam sunarlar. Bu sebeple sütler, diğer gıdalara oranla daha hızlı bozulurlar. Besinlerin zehirli olup olmadıklarını ise biyolojik testler yapılmadan anlamak mümkün değildir. Bu sebeple açık olarak satılan sütleri tüketmek, zararlı mikroorganizmaları vücudunuza fark etmeden sokabileceğiniz tehlikeli bir yol olabilir. Özellikle de çiğ süt tüketmek aşağıdaki hastalıkların bulaşmasına yol açabilir.

 

Çiğ süt ile bulaşan hastalıklar:

- Besin zehirlenmesi

- Tifo

- Bağırsak tüberkülozu

- Brusella (Brucellosis/Malta humması)

 

Bu sebeplerle eşek sütü de diğer sütlere benzer şekilde çiğ olarak içilmemelidir. Fazlaca kaynatılması, içerisindeki faydalı besin değerlerini de yok edeceği için ılık olarak içilmesi tavsiye edilir.

 

Eşek sütünün alternatif kullanım alanları da şu şekilde:

- Eşek Sütü Sabunu

- Eşek sütü şampuanı

- Eşek Sütü Kremi

 

 

İş Modeli Olarak Eşek Sütü Üretimi Kurmak

Televizyonda yayınlanan haberlerin de etkisiyle eşek sütü üretimi, kazançlı bir iş modeli potansiyeli ile dikkat çekmeye başladı.

Eşek üretimi göründüğü kadar kolay olmadığı için süt elde etmek, yatırımcıların bir süre sonra pes etmesine yol açabiliyor, internette de bu haberlere bol bol denk gelebilirsiniz.

Bir eşeğin damızlık hale gelebilmesi için 4 yaşına gelmesi gerekiyor. Ayrıca eşeğin gebelik süresinin de 1 yıl olduğunu bir yatırımcı olarak hesaplara dahil etmek gerek. Günde bir ya da iki günde bir sağılabilen bir eşekten ise bir seferde 1 litre süt elde edilebiliyor. Dolayısıyla işin üretim tarafı göründüğünden daha zor, talep tarafında ise tüketicileri doğru bir şekilde bilgilendirerek satış yapan çiftliklerin sayısı oldukça az, bu da eşek sütü işinin itibarını zedeliyor ve tüketicilerde de kazıklanıyor olma korkusunu ortaya çıkartıyor.

 

Eşek Sütü Fiyatları Ne Kadar?

Bu yazıyı yazdığım 2020 başları itibariyle eşek sütü fiyatları, litresi 100-150 TL civarındadır. Elbette daha ucuza ya da pahalıya satmak üreticinin tasarrufundadır.

 

Eşek Sütü Nereden Alınmalıdır?

Taze eşek sütü konusunda güvenilir büyük bir firma henüz yok. İnternetten satılmakta olan ürünlerin ise ne kadar doğal oldukları ya da katkısız oldukları şüpheli olduğu için bence en güzeli, telefonla görüştüğünüz bir eşek sütü üreticisinin çiftliğine giderek gözünüzün önünde bir eşekten sağılan sütü satın almanız yönünde olacaktır.

Burçin64

31.01.2020 11:56

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Eşek Sütü nedir ve faydaları nelerdir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.