5.00 / 1 oy

Diyette karpuz kilo aldırır mı?

Lezzetli ve kilo aldırmayan atıştırmalar veritabanı sorusuna verilen yanıtta görünce dikkatimi çekti, diyette karpuz yemek uygun mudur? Çok şekerli olarak düşündüğüm için tatlı ihtiyacımı giderebilmek için karpuz yiyebileceğimi hiç düşünmemiştim ancak 1 dilim karpuz 90 gram kaloriye sahipse bu karpuz gibi tatlı ihtiyacını doyuran bir meyve için çok makul bir kalori değil mi? Hatta yanında biraz peynir de kesilirse öğün niyetine bile yenebilir belki de değil mi?

sultan

21.06.2019 14:50

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

  • 22 Haziran 2019 12:41
    3

    Karpuz hem kalorisi düşük bir meyve, hem de içerisinde bol miktarda su var. 200 gram karpuzda ortalama 60 kalori var. Tatlı ihtiyacını kesmesi ise karpuzda bol miktarda meyve şekeri (fruktoz) olmasından kaynaklanıyor, dolayısıyla abartmadan yemekte fayda var. Karpuz ile birlikte peyniri birlikte ara öğün olarak tüketirseniz ana öğünlerde daha az açlık hissetmiş olursunuz, bu yönüyle de mantıklı bir diyet ürünüdür.

  • 25 Ağustos 2019 11:40
    0

    Kavun ve karpuzun trigliserid olarak adlandırılan tehlikeli yağları  ve kandaki ürik asiti yükseltmesi sebebiyle Canan Karatay tarafından tehlikeli meyveler arasındaki yerlerini almış bulunuyorlar. "Sıvı şeker" olarak adlandırdığı kavun, karpuzu özellikle şeker ve gut hastalarının bilinçli tüketmesi gerktiği konusunda uyarıyor. Bu hastalarda fazla tüketim sonrasında karaciğer ve karın yağlanması yaşandığına dikkat çekiyor. 

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Diyette karpuz kilo aldırır mı?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.