5.00 / 1 oy

Chrome Bağlantınız gizli değil hatası ve çözümü

Öncelikle SSL sertifikasının ne olduğunu hatırlayalım, bir internet sitesinde kullanıcı tarafından girilen yazıların (giriş için kullanıcı adı ve parola, kayıt bilgileri, iletişim formu ya da çeşitli başvuru formları gibi) şifrelenmesini sağlayan dijital sertifikalara SSL sertifikası adı verilmektedir. Şifrelenmeyen veriler ise verinin tarayıcıdan sunucuya gidinceye kadar araya girecek kötü niyetli kişiler tarafından yakalanabilir ve özel verilerin başkalarının eline geçmesine neden olabilir. Bu sebeple ortak kullanım kablosuz ağlar ve ücretsiz vpn servislerinde https protokolü olmayan internet sitelerinde kullanıcı girişi yapılmaması önemli bir güvenlik önlemidir. Ama ziyaretçi hiçbir giriş yapmıyor ise internet sitesinde gezinirken o internet sitesinin SSL sertifikasına sahip olmamasından dolayı herhangi bir tehlikeye maruz kalmaz.

Not: bir internet sitesinde gezinirken SSL sertifikası olup olmadığını anlamak için internet sitesinin adresinin sol tarafında kilit ikonu olmalıdır. Bu kilit ikonu, o internet sitesinin https protokolü üzerinden görüntülenmekte olduğunu gösterir. Özetle https ise SSL sertifikası vardır, http ise SSL sertifikası yoktur (varsa da http protokolünde bir faydası olmaz).

Modern tarayıcılar (Google Chrome, Firefox, Safari, Microsoft Edge, Opera vb.) artık internet sitelerinin SSL sertifikası kullanımını yaygınlaştırmak ve daha güvenli bir internet ortamına zemin hazırlayabilmek için SSL sertifikası olmayan internet sitelerinin http protokollerinin üzerini kırmızı renkte boyayarak güvenli değil ibaresi ekliyor. Ancak eğer SSL sertifikası olmayan bir internet sitesine https protokolü ile giriş yapılması istenirse, o internet sitesinin https protokolünü desteklemediğini göstermek için Chrome Bağlantınız gizli değil yazan bir hata sayfası ekrana geliyor.

Eğer sizin internet sitenizde Chrome Bağlantınız gizli değil hatası çıkıyor ise, internet siteniz için bir SSL sertifikası eklemelisiniz. Ücretli ve ücretsiz SSL sertifikalarını araştırabilirsiniz.

Eğer ziyaretçi olarak girdiğiniz bir internet sitesinde Chrome Bağlantınız gizli değil hatası alıyorsanız ve herhangi bir klavye girişi yapmadan sadece internet sitesinde bir bilgiye bakıp çıkacaksanız, alt kısımda yer alan gelişmiş linkine tıklayın ve açılan ek seçenekler arasından "yine de devam et" (bu yazı tarayıcıdan tarayıcıya değişiklik gösterebilir) linkine tıklayın. Girmek istediğiniz internet sitesi http protokolünde açılacaktır.

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer başlıklar için;

bkz: Wildcard SSL Nedir?

bkz: Kaspersky geçersiz sertifikası olan ssl bağlantısı tespit edildi hatası ve çözümü

bkz: Cloudflare Ücretsiz SSL Sertifikası Nasıl Alınır?

bkz: Windows Sunucuda IIS Kullanılarak SSL Kurulumu Nasıl Yapılır?

bkz: GoDaddy Let’s Encrypt ücretsiz SSL destekliyor mu?

bkz: Mobil Chrome'da Son Kapatılan Sekmeleri Silmek

mr. faruk

04.05.2021 10:57

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Chrome Bağlantınız gizli değil hatası ve çözümü

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.