5.00 / 1 oy

Kaspersky geçersiz sertifikası olan ssl bağlantısı tespit edildi hatası ve çözümü

Kaspersky programı yüklü Windows işletim sistemli bir bilgisayarınız varsa ve Outlook gibi mail okuyucu programlar kullanırken kaspersky tarafından aşağıdaki gibi bir hata mesajı alıyorsanız, bu hatanın sebebini ve çözümünü bu kısa yazıda paylaşacağım.

geçersiz sertifikası olan ssl bağlantısı tespit edildi

SSL sertifikaları, İnternet sitelerindeki form verilerini (iletişim formu ya da kayıt formu gibi) şifreleyerek olası man in the middle saldırılarında ele geçirilmesini önlemeleri amacıyla internet sitelerine kurulan dijital sertifikalardır. Özellikle tarayıcılar, son yıllarda SSL sertifikası kullanımını yaygınlaştırmak ve kullanıcılarda bir bilinç geliştirebilmek için SSL sertifikası olmayan internet sitelerini "güvenli değil" olarak göstermeye başladılar. Zaman içerisinde antivirüs programları da farklı güvenlik derecelerinde kullanıldıklarında SSL sertifikası olmayan internet sitelerine ait linkleri içeren mailleri güvensiz olarak işaretleyebilmeye başladı. Kaspersky antivirüs programının verdiği geçersiz sertifikası olan ssl bağlantısı tespit edildi hatası da aslında bundan kaynaklanıyor.

Eğer size gönderilen bir mail içerisinde tüm linkler https ile başlamıyorsa (SSL sertifikası kurulu internet siteleri https ile başlarlar) ve içerisinde bir tane bile SSL sertifikası olmayan (http ile başlayan siteler bu anlamda korumasızdır) link var ise Kaspersky bu durum karşısında kullanıcıyı geçersiz sertifikası olan ssl bağlantısı tespit edildi mesajı ile uyarıyor. Ama herkes SSL sertifikası ve http/https konularını bilmediği için virüs içeren bir mail almış gibi panik oluyorlar.

 

Editör editi: sitedeki benzer bazı diğer başlıklar için;

bkz: Bilgisayar açıldığında otomatik açılan site virüs müdür?

bkz: Avast yerine farklı bir antivirüs programı tavsiyesi istiyorum

bkz: Dosya uzantıları sqpc olarak değişti, bu bir virüs mü?

bkz: Windows 10 için Malware Güvenlik Programı Önerisi

bkz: VLC Player ile Ekran Görüntüsü Almak

bkz: Windows 10 Sürümü Nereden Görülebilir? (Windows Build)

Kati3kat

24.04.2021 15:32

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Kaspersky geçersiz sertifikası olan ssl bağlantısı tespit edildi hatası ve çözümü

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.