5.00 / 1 oy

Windows Sunucuda IIS Kullanılarak SSL Kurulumu Nasıl Yapılır?

Önceki yazıda Windows sunucular için nasıl CSR kodu üretilebileceğini paylaşmıştım: Windows Server'da CSR Kodu Nasıl Üretilir?

Csr kodu ürettikten ve SSL firmasına kodu ileterek SSL sertifikalarını aldıktan sonra aşağıdaki adımları takip ederek Windows sunucunuza IIS kullanarak kurabilirsiniz. Bu kurulumu IIS 6, IIS 7, IIS 8, IIS 9 ve IIS 10 için kullanabilirsiniz.

1. SSL sertifikalarınızı sunucuya gönderin (kopyala yapıştır yapabilirsiniz).

2. Başlat (Start) menüsüne yazarak ya da Programlar (Programs) > Yönetim Araçları (Administrative Tools) dizininden Internet Information Services (IIS) Manager aracını açın.

3. Bağlantılar (Connections) menüsünde sol taraftan sunucu adını seçin ve Sunucu Sertifikaları (Server Certificates) aracını seçin.

4. Bu sefer CSR kodu ürettiğimiz talebimizi tamamlayacağız. Dolayısıyla sağdaki Actions menüsünden Complete Certificate Request yazısına tıklayın.

iis complete certificate reuest

5. Açılan pencereden ilk kutucuğa, sağdaki üç noktalı butona tıklayarak sertifikanızı ekleyin. Friendly name olarak internet sitenizin adını yazabilirsiniz. Certificate Store olarak da Personal seçeneğini seçin. OK butonuna tıklayarak sertifika ekleme işlemini tamamlayın.

windows iis complete certificate request

6. Sertifika ekleme işlemi tamamlandı, artık sunucudaki ilgili internet sitesinin https erişimi için bu ssl'i ilişkilendirmemiz gerekiyor. Siteler (Sites) listesinden SSL sertifikasını kurmak istediğiniz siteyi seçin.

7. Sağdaki Actions menüsünden Bindings seçeneğini seçin.

8. Eğer sitenin daha önce bir ssl sertifikası vardı ise Düzenle (Edit) seçeneği seçilerek https türleri için yeni sertikanın seçilmesi yeterli. Eğer internet sitesine ilk kez SSl sertifikası kuruluyor ise Ekle (Add) seçeneği seçilmelidir.

9. IIS 6 ile birlikte gelen Server Name Indication özelliğindne beri her bir ssl sertifikası kurulumu için yeni bir IP adresi edinilmesine gerek kalmadı. Type kısmından https seçeneğini seçtikten ve Require Server Name Indication kutucuğunu işaretledikten sonra SSL Certificates alanından az önce eklediğimiz sertifikayı seçerek ve OK butonuna tıklayarak kurulumu tamamlayabilirsiniz.

windows iis https binding

 

bora34

13.08.2020 04:03

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Windows Sunucuda IIS Kullanılarak SSL Kurulumu Nasıl Yapılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.