5.00 / 1 oy

Ceviz Yemek Uyku Getirir mi?

Bugün facebook'ta gördüğüm bir görselde günde 3-4 ceviz yemenin melatonin hormonu salgılanmasına yol açtığı ve bu sayede düzenli ceviz yiyen insanların rahatça uyuyabildikleri yazıyor. İyi de ceviz ne alaka, melatonon ne alaka, uyku ne alaka? Hem diyelim ki doğru, ceviz yediğinizde melatonin salgılıyorsunuz ve melatonin de uyku getiriyor olsun. Bunun neresi güzel ki? Ceviz yediğinizde durup dururken uykunuz gelmiş olmuyor mu bu sefer?

Melatonin nedir biraz buna bakalım önce. Halk arasında mutluluk hormonları arasında anılan hormonlardan birisidir melatonin. Diğerleri de endorfin ve seratonin hormonlarıdır. Dopamin de benzer bir etkiye sahip olsa da psikolojik etkileri nedeniyle konunun dışında kalıyor. Melatonin insan vücudu tarafından doğal olarak üretilen bir hormon. Melatonin hormonunun en yaygın bilinen görevi de, insan vücudunun biyolojik saatini düzenlemesidir. Vücuttaki melatonin düzeyi geceleri artar ve gündüzleri de düşer. Karanlıkta uyumanın melatonin düzeyinin korunması açısında çok önemli bir etkisi vardır ve geceleri çalılıp gündüzleri uyuyan kişilerde ortaya çıkan psikolojik bozukluklar sıklıkla melatonin hormonu eksikliğine bağlanır. Hatta melatonin hormonunun yaşlanmayı geciktirici etkisi olduğu iddiası da vardır ve güzellik uykusu sözünün buradan geldiği rivayet edilir.

Melatonin vücut tarafından karanlıkta üretilen bir hormon olmasına rağmen dışarıdan besin olarak alabilmek de mümkündür. İşin garip kısmı, cevizin içinde de melatonin bulunması. Hatta hekimlerin uyku problemi olan hastalarına, akşamları ceviz yemelerini önermeleri de tesadüf değil. Hatta melatonin hormonu üretimi yaşla birlikte azaldığı için ilerleyen yaşlarda olası uyku ve hafıza problemleri için de yine düzenli ceviz tüketilmesi tavsiye ediliyor.

Sözün özü, ceviz yediğinizde bir anda ilaç almışsınız gibi uykunuz gelmez. Cevizin uyku açısından etkisi tam olarak bu değildir. Ama akşamları yatmadan birkaç saat önce yiyeeğiniz birkaç adet ceviz, gerçekten de daha rahat uykuya dalmanıza yardımcı olur.

 

bulent ezgu

12.09.2020 22:21

Bu soru 3 kez yanıtlandı.

  • 15 Mayıs 2022 08:38
    0

    pratikte başıma gelmeyen bir durum ama teorik olarak etkisi var denebilir dediklerinize göre. kahve bile kimi insanda uykuyu açarken kimi insanlar yatmadan önce içiyorlar keyif olsun diye

  • 15 Mayıs 2022 09:17
    0

    içtiğiniz kahveye göre değişir o, hazır kahvelerin kafein oranları yok denecek kadar az. bir de birkaç espresso shot yaptıkran sonra uyusunlar da göreyim, kalkıp gereksiz bir koşma isteği ve nabız artışı ile karşılaşmaları çok muhtemel

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Ceviz Yemek Uyku Getirir mi?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.