5.00 / 1 oy

Bosch matkapta mandren değişimi nasıl yapılır?

Mandran, matkap ve vidalama aletlerinde ucu tutan aparata verilen isimdir ve zamanla artık ucuna takılan uçları tutamamaya ve düşürmeye başlayabilirler, bu durumda da mandren değişimi yapılması gerekir. Mandrenler genellikle de ev tipi kullanıcıların değişim yapabilecekleri şekilde tasarlanır ve Bosch'un darbeli matkap ya da şarjlı vidalama ürünleri için de yine internetten yeni mandren siparişi vererek mandren değişimini kendiniz yapabilirsiniz. Mandren fiyatları da (anahtarlı mandrenler için de geçerli) nispeten hesaplı ürünler oldukçarı için hesaplıdır ve cihazınızı rahatlıkla kullanabilmeniz için gerektiğinde bu değişimi yapabileceğinizi anlatmak için bu başlığı açmak istedim.

Bosch'un matkap ve şarjlı vidalama aletlerinin mandrenlerinin iç tarafında, rahatlıkla sökülebilmesi için bir vida (ters dişli vida) bulunur. Bu vidayı tornavida ya da başka bir vidalama aleti ile söktükten sonra 8'lik allen anahtarı ile mandreni sıkıştırın ve çekiçle vurarak mandrenin yerinden çıkmasını sağlayın. Takarken de yine yeni mandreni yerine oturtun ve vidasını da iyice sıkın.

Not: Çekiçle vurma işlemi biraz deneyim gerektiriyor, eğer makinenize zarar verme konusunda çekinceleriniz varsa vidaları açarak da makinenizin içinden sökebilirsiniz.

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer başlıklar için;

bkz: Hangi Matkap Ucu Nerede Kullanılır?

bkz: Bosch GO Akülü Vidalama incelemesi

bkz: Yalama olan vida nasıl sökülür?

bkz: Akıllı Vida Nedir?

bkz: Akülü Vidalama Makinesi Tavsiyesi

bkz: Boşa dönen vida (yalama vida) nasıl takılır ve çıkartılır?

vuuno

19.08.2021 07:47

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Bosch matkapta mandren değişimi nasıl yapılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.