5.00 / 1 oy

SATA Harddisk veri okuma problemi

Önceden ana harddisk olarak kullandığım 1 TB Toshiba MQ01ABD100H SATA harddisk artık içerisindeki bir klasörü açamayacak, bir dosyayı başka bir yere kopyalayamayacak kadar problemli hale geldi. Neyse ki asıl harddiskimi SSD olarak güncellemiştim ve en önemli dosyalarıma bir zarar gelmeden bu badireyi atlatacağım gibi görünüyor. Ama içerisinde eski yedeklerim olan bu harddiskten verileri bile kopyalayamıyorum, veri okuma hatası veriyor ve bu verileri de almadan harddiski formatlamak istemiyorum. bad sector olduğunu tahmin ettiğim bu alanları tamir etmemi sağlayacak bir windows tool'u var mı yoksa tavsiye edeceğiniz bir 3. parti uygulamayı da kurup deneyebilirim

ozzzyyy

21.05.2019 18:23

Bu soru 8 kez yanıtlandı.

 • 19 Haziran 2019 08:51
  1

  İçine yedeği olmayan fotoğrafları falan koymayın, koyuyorsanız da muhakkak en az bir yedeği daha olsun. Windows error checking falan hikaye, hata bulamaz ama sonrada içindeki dosyayı okuyamaz ya da kopyalayamaz, sinirden kendinizi ısırırsınız. 200-300 TL harcayarak yenisini alın kafanız rahat etsin.

 • 17 Haziran 2019 09:28
  4

  SATA hard diskler maksimum 4-5 yıl kullanım ömrüne sahipler, pratikte daha fazla kullanmak için sabit olarak çekmecede bırakmak gerek. çantada ya da laptop'un içerisinde sürekli sallanan sata er ya da geç yavaş yavaş veri okuyamamaya başlıyor. Özellikle de veri senkronizasyonu açık cloud servisler ile sürekli olarak sync ettiğiniz klasörler varsa mutlaka ayrıca bir yerlere daha yedek almanızı tavsiye ederim.

 • 20 Şubat 2022 18:50
  2

  her harddisk bad sektörü tadacaktır, bu yüzden yedekli çalışmayı ve anlık bulut depolama gibi özellikleri kullanmayı alışkanlık haline getirin

 • 16 Haziran 2019 22:01
  1

  Harddisk'te düşmeye ya da sarsıntıya bad sector oluştuysa önceliğiniz içindeki verileri kurtarmak olsun. sonrasında o harddiski sadece "ne olur ne olmaz" yedeği olarak düşünüp bir harici harddisk olarak kullanın ama asla ana harddiskiniz olmasın. tecrübeyle sabittir, sata'ya güven olmaz.Recuva ya da benzeri veri kurtarma yazılımlarını da deneyebilirsiniz.

 • 28 Mayıs 2019 14:26
  0

  Bilgisayarım (My Computer) ekranındayken ilgili sürücüye sağ tıklayın ve özellikeri seçin (properties). Tools sekmesi altında

  1. Error checking

  2. Optimize and defragment drive

  araçlarının olduğunu göreceksiniz. Yukarıdaki sırayla her iki aracı da ilgili hatalı sürücü için uygulayıp sonuçlarını paylaşabilir misiniz?

 • 21 Haziran 2022 19:54
 • 27 Kasım 2021 09:15
  0

  hard disk her an bozulabilir bir teknoloji, bu yüzden mutlaka her tür verinin ya harici bir diskte ya da daha da iyisi cloud üzerinde senkronize olarak mutlaka bir yedeğinin bulunması çok önemli. 20 yıllık fotoğraf arşivini kaybeden çok arkadaşım var maalesef.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
SATA Harddisk veri okuma problemi

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.