5.00 / 1 oy

blob video linkleri nasıl download edilebilir?

arkadaşlar merhaba, internetten video izlerken normalde fln downloader ya da benzeri tarayıcı eklentileri ile izlemekte olduğum video her ne ise kolaylıkla indirebiliyordum. ama son zamanlarda birçok internet sitesinde videoların blob url'sine sahip olduklarını görüyorum. Yazılımsal ve teknik bilgim olmasa da blob url'lerinin gerçek url'leri gizlemek amacıyla kullanılan geçici bağlantı adresleri olduğunu anlıyorum.

Anlamadığım konu ise şu, blob adresindeki bir video, ilgili internet sitesinde oynatılabiliyor ama bu videoyu indirmek istediğimde dosya bulunamadı diyor. blob url'sini bir şekilde sayfa kaynağından bularak tarayıcıda yeni sekme olarak açtığımda da kaynak bulunamadı diyor. Yani bir sekmede izlediğim bir videoyu başka bir sekmede indiremiyorum.

Özetle blob url'lerinin geliştirilme amaçları belli ki indirilmesi istenmeyen statik dosyaların kaynak url'lerini gizlemek ve indirilmelerini engellemek. Ama aynı kaynaklardan bu dosyalara erişim de bir şekilde mümkün olduğuna göre bu sorunu çözmenin bir yolu olmalı. blob uzantılı dosyaları (video oluyor genellikle) download etmenin bir yolunu bulan varsa kullandığı yöntemi ya da varsa tarayıcı eklentisinin adını paylaşabilir mi?

Editör editi: sitede paylaşılan benzer konulu içerikler için:

bkz: Tarayıcıda yazılan yıldızlı şifreleri nasıl görebiliriz?

bkz: Belirli aralıklarla sayfayı yenileyen tarayıcı eklentisi

bkz: Tarayıcıdan WhatsApp nasıl açılır?

bkz: Tarayıcının JS dosyasını önbelleğe almasını engellemek

bkz: Telegram tarayıcıdan nasıl kullanılır?

bkz: Uygulama Kurmadan Tarayıcıdan Google Earth'ü Nasıl Açabilirim?

sedat_uzman

11.03.2021 17:45

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
blob video linkleri nasıl download edilebilir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.