5.00 / 1 oy

Bitkiye aspirin vermek faydalı mıdır?

Çeşitli forumlarda ve youtube videolarında bitki toprağına aspirin ekleyerek olumlu sonuçlar elde ettiğini söyleyen insanlar görüyorum ama aspirin'in içeriği nedir ki bitkiye nasıl bir olumlu etkisi olsun bunu da bir türlü anlayamadım gitti. Evindeki bitkinin toprağına aspirin ufalayarak olumlu bir sonuç gözlemleyen var mı aranızda?

açparantez

16.06.2019 11:12

Bu soru 5 kez yanıtlandı.

 • 16 Haziran 2019 18:28
  4

  soruyu görünce ben de büyklerimden bitkilerde aspirin kullanımı üzerine çok nasihat işittiğimi hatırladım ve biraz okuma yaptım. Sonuç olarak aspirinde söğüt kabuğundan elde edilen salisilik asit bulunmasından kaynaklı olarak bitkilerin üst gövdesinde kullanımında daha dirençli olmalarını sağladığını söylemişler. Mantar hastalıklarından kaynaklanan problemlerin azalmasına bağlı olarak olumlu bir etkisi varmış demek ki. Bitkileri köklendirme konusunda da faydalı olduğu yazılmış ama bilimsel bir makaleden okumadığım için ne kadar doğru ne kadar yanlış bilemiyorum

 • 16 Haziran 2019 22:37
  7

  bitkilerin bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için aspirin kullanıldığını ben de çiçekçimden öğrenmiştim. nasıl uygulanır diye sorarsanız benim bildiğim kadarıyla 1 litre su içerisinde yarım aspirini iyice karıştırın ve fısfıslı su sıkacakları yardımıyla bitkilerin kök üstü bölgelerine azar azar uygulayın. bu işlemi her ay yapabilirsiniz

 • 2 Eylül 2019 20:25
  4

  Ben evimin içindeki bitkilere son birkaç aydır aspirini ezerek toprağa karıştırmak suretiyle vermeye başladım, yapraklarında bir canlılık olduğunu ve kurumaların azaldığını söyleyebilirim ama yumurta kabuğunu ezip toprağa karıştırmak gibi eklemeler de yaptığım için bu güzel gelişmeler tam olarak neyin etkisi emin değilim. Ama bir zararı olsa ben görmüş olurdum şimdiye kadar.

 • 19 Haziran 2019 09:55
  3

  Bitkilerin yıllık toprak bakımları için yapılan besleme harçları içine de aspirin konması tavsiye ediliyor. Aspirine ek olarak yumurta kabukları, muz, kahve, narenciye kabuğu ve tarçın da bu harca eklenerek ezilip iyice karıştırılırsa toprakta bitki tarafından emilmiş olan besin değerlerinin bir kısmı tekrar toprağa ilave edilmiş olur.

 • 2 Ağustos 2022 01:02

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Bitkiye aspirin vermek faydalı mıdır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.