5.00 / 1 oy

Benmari usulü pişirme nedir ve nasıl yapılır?

Benmari Usulü Pişirme Nedir?

Benmari usulü pişirme, yaygın olarak doğrudan ateşe maruz kaldığında yanan çikolata gibi besinleri eritmek için kullanılan bir pişirme tekniğidir. Bunun yerine direkt olarak ateşe maruz bırakmak istemediğimiz pişirme durumlarında ocak ateşinin buharının etkisi ile pişirme işlemi uygulanır.

Örneğin hazırladığımız bir tatlıda kullanmak için çikolata eritmek için benmari yöntemini kullanıyorsak, benmari usulü pişirmenin adımlarını aşağıdaki gibi görebilirsiniz.

Benmari usulü pişirme adımları

1. Kettle'da suyu kaynayıncaya kadar ısıtın

2. Ocağın üzerindeki tencerenin içerisine kaynar su az miktarda konur ve ocağın altı kısık derecede yakılır. Ne su fazla buharlaşmalı, ne de kaynar su derecesinden daha soğuk bir seviyeye soğumalıdır.

3. Tencerenin üzerine, tabanı kaybar suya değmeyecek şekilde (tercihen ısıya dayanıklı bir cam) bir kap konur ve kap ısındıktan sonra içerisinde eritilmek istenen çikolata gibi yiyecekler kaba eklenir

4. Kabın sıcaklığında çikolatalar yanmadan eriyeceklerdir, yine de çikolataları karıştırarak eritirseniz sadece altta kalan çikolatalar değil tüm çikolatalarınız eşzamanlı olarak erimiş olur.

 

Editör editi: önceki bazı diğer benzer yazılar için;

bkz: Mangalda pişirmek için sebze önerileri

bkz: Et pişirmeden önce tuzlanırsa su kaybeder mi?

bkz: Tavuk Pişirmeden Önce Yıkanır mı?

bkz: Patatesleri neden pişirmeden önce suda bekletmek gerekir?

bkz: Ciğer pişirmeden önce neden yıkanmaz?

bkz: Barbeküde Tomahawk Ribeye pişirmek

sylvia

27.05.2021 11:09

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Benmari usulü pişirme nedir ve nasıl yapılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.