5.00 / 1 oy

Mangalda pişirmek için sebze önerileri

Bugünü biraz bu konuya ayırmış oldum aslında, bugün paylaştığım ilgili yazılar için:

bkz: Mangalda domates nasıl közlenir?

bkz: Mangalda biber nasıl közlenir?

bkz: Mangalda patlıcan nasıl közlenir?

bkz: Mangalda soğan nasıl közlenir?

bkz: Mangalda sarımsak nasıl közlenir?

bkz: Mangalda patates nasıl közlenir?

Mangal sadece et pişirmek için değildir ve sebzeleri de et yemekleri gibi mangalda çok güzel hazırlayabilirsiniz. Burada bence asıl önemli etken közdür, çünkü köz üzerinde pişen her şeyin lezzeti ciddi anlamda artıyor. Kömür ateşi de olsa odun ateşi de olsa közün tadı ete de sebzeye de harika bir lezzet katıyor.

Benim için her mangalın olmazsa olmaz sebze çeşitleri, bugün yazdığım diğer yazılarda da olduğu gini domates, biber, patlıcan, soğan, sarımsak ve bazen de patatestir. Bunlara ek olarak yarın da zaman bulabilirsem mangalda mantar pişirme konusuna biraz girmek niyetindeyim.

Mangalda bugüne kadar aklıma ne gelsiyse pişirmeyi denemiş birisi olarak bu başlığı da ayrıca açmak istedim, çünkü üstte yazdığım standart mangallık sebzelere ek olarak birkaç sebze seçeneğiniz daha bulunuyor.

Kuşkonmaz, bizde pek kültürü olmayan bir mangal garnitürü (bunda fiyatının da etkisi olabilir). Sitede bir yazar zaten kuşkonmaz konusunda bir tarif paylaştığı için yine tekrara düşmemek için link vereceğim: Mangalda Kuşkonmaz Nasıl Yapılır?.

Mısır (sebze olmasa da), yaz aylarını müjdeleyen ve közlendiğinde en lezzetli formuna ulaşan bir seçenek. Mevsimi de yavaştan geliyor :) (bkz: Mangalda Mısır Nasıl Közlenir?)

Kestane (yine sebze değil ama olsun), sobalarda piştiği gibi mangalda köz ateşinde de çok güzel pişen bir diğer opsiyon

Kabak, nadiren de olsa mangalda pişirdiğim bir sebze.Tek başına çok keyif vermese de eğer bir kabak yemeği hazırlanacaksa közlenerek pişmesi daha güzel bir lezzet verdiği için mangalda közleyerek pişirmeyi tercih ediyorum.

Havuç, mangalda pişirilmesi çok da anlamlı olmasa da yine denemeye değer bir seçenek. Közlenmiş havuç biraz daha uzun sürede yumuşuyor ama kendine has bir lezzeti olduğu için denemeye değer.

bostonlu

29.04.2021 20:47

Bu soru 4 kez yanıtlandı.

 • 15 Şubat 2022 13:22
  3

  kuşkonmaza o kadar para vereceğime bi kilo da köfte sucuk falan eklerim mangala herkes doyar

 • 31 Ocak 2022 03:01
  2

  et parası vermeye gücü yeten varsa yazın kuşkonmaz kullanabilir, bunun haricinde batmamak için patates közleyebilirsiniz alüminyum folyo içinde :)

 • 31 Ocak 2022 22:39
  2

  mangalcılar bile tasarruf ve finansal kriz eşiğine bu kadar geldiyse durum gerçekten kötü demek ki :)

 • 1 Temmuz 2022 04:48
  0

  aslında pişirmek istedikten sonra fırından farkı yok ne isterseniz pişirebilirsiniz ama yüksek ısıda dışını yakıp içini pişiremeyeceğiniz sebzeler için ince kesim tekniği uygulamanızda fayda var

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Mangalda pişirmek için sebze önerileri

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.