5.00 / 1 oy

Hünnap Nedir ve Hünnap'ın Faydaları Nelerdir?

Hünnap, içinde çekirdek olan, zeytinden biraz daha irice ve koyu kırmızı renkli bir dış kabuğu olan bir meyvedir. İkinci bir çeşiti daha vardır ki o biraz daha büyüktür. Tat olarak elmayı andıran ancak elma gibi birkaç tane yemesi en azından bana biraz fazla gelen bir meyve.

Hünnap, özellikleri faydaları ile sık sık adını duyduğumuz bir meyve. Özellikle ciğere inen öksürükleri temizlemek için bilenlerin hemen başvurdukları ve göğüs ağrıları ile hırıltıları temizlemek gibi bir özelliği vardır. Bunun haricinde sindirim sistemi bozuklukları için de hünnapın uzun yıllardır kullanıldığı bilinmektedir.

Hünnap, aynı zamanda reçel yapımında da kullanılır ve reçeli de çok lezzetli olur.

Taze hünnap meyvesini pazardan ya da manavdan sipariş etmek istediğinizde kilosu 20 TL ve üzerinde oluyor. Bunun yerine beslemesi çok da zor olmadığı için bir hünnap fidanını varsa bahçenize ekerek kısa bir süre içinde hünnap üretimi de yapabilirsiniz.

Hünnap aynı zamanda düşük kalorili bir meyve olmasından dolayı (100 gram hünnap 79 kaloridir) diyet programlarında da tercih edilmekte ve kilo vermeye de yardımcı olmaktadır. Ayrıca antioksidan özellikleri de bulunmaktadır.

100 gram hünnapta;

- 1.2 gram protein

- 20 gram karbonhidrat

- 3 miligram sodyum

- 250 miligram potasyum

- 21 miligram kalsiyum

- 10 miligram magnezyum

- 0.5 miligram demir

- 40 IU A vitamini

- 69 miligram C vitamini

bulunmaktadır.

TülayGeriDöndü

28.03.2021 09:36

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Hünnap Nedir ve Hünnap'ın Faydaları Nelerdir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.