5.00 / 1 oy

Arduino'ya 2x16 Lcd Ekran Bağlamak

Arduino'da sensörler ile aldığımız input'lar ve ölçüm sonuçlarını görebilmek için Arduino'yu bilgisayara bağlı tutmak bir yerden sonra sıkıcı hale gelmeye başlıyor, bilgisayardan uzaklaşarak ölçüm yapabilmenin önünde ise iki adet engel var. Bu engellerden birisi enerji (9V pil, adaptör ya da powerbank kullanabilirsiniz), ikincisi ise input'ları okuyabileceğimiz bir ekran. Bu yazıda işte bu ekran çözümlerinden birisinin üzerinde duracağız ve kurulumdan sonra ekrana meraha reitix yazısı yazdırıp ekranı söndürüp yakacağız.

Aşağıdaki görselden de görebileceğiniz gibi lcd ekranı i2c modülü ile kullanarak 16 pin girişi yerine sadece 4 pin ile aynı kullanımı sağlayabilirsiniz. i2c modülünün arkasındaki pot ile ekran kontrastını ayarlayabilir ve ekranın altındaki led ışığı da yakıp söndürebilirsiniz.

Bkz örnek proje: Arduino'da Sıcaklığı ve Nemi Lcd Ekranda Göstermek

arduino lcd

Görselde yine görülebileceği gibi i2c modülünü lcd ekranla sağlıklı bir şekilde kullanabilmek için pinleri birbirine lehimlemeniz gerekiyor, diğer türlü temassızlık problemleri yaşayabilirsiniz. 

Lcd ekranın kablo bağlantıları ise şu şekilde olmalı: (Arduino Uno için)

GND: Ground (toprak) hattı

VCC: 5V

SDA: Data hattı A4 pini

SCL: Clock hattı A5 pini

arduino-lcd-ekran

Aşağıda proje kodlarını paylaşıyorum, burada dikkat etmeniz gereken konu, lcd ekran adresi bazı cihazlarda 0x3F iken bazı cihazlarda ise 0x27 olabiliyor (aşağıdaki kodda ilgili yeri değiştirmeniz yeterli). Eğer problem devam ederse I2C adres tarama kodlarını kullanarak I2C cihazınızın adresini serial port üzerinden kontrol edebilirsiniz.

Proje Kodları:

#include <Wire.h>
#include <LiquidCrystal_I2C.h>

LiquidCrystal_I2C lcd(0x3F , 16, 2);

void setup()
{
lcd.begin();
lcd.setCursor(0,0);
lcd.print("MERHABA");
lcd.setCursor(0,1);
lcd.print("REITIX ");
}

void loop()
{
lcd.setBacklight(0);
delay(50);
lcd.setBacklight(1);
delay(50);
}

 

mr. faruk

29.05.2020 16:15

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Arduino'ya 2x16 Lcd Ekran Bağlamak

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.