5.00 / 1 oy

Arduino'da Sıcaklığı ve Nemi Lcd Ekranda Göstermek

Arduino'da DHT11 sensörü kullanarak sıcaklık ölçümü ve nem ölçümü yapan birer proje hazırlamıştık ama her iki proje de sensörü tanıma ve serial monitöre değerleri yazdırma amacında giriş uygulamalarıydı. Bir diğer yeni tanıdığımız component de 2x16'lık lcd ekran component'iydi. Artık gündelik yaşamda kullanabileceğimiz gerçek uygulamalar yapmaya başlayabiliriz.

arduino sıcaklık nem lcdBu devre tasarımını Arduino Nano kullanarak yaparsanız bir kap içerisinde kullanıma hazır bir ev ürünü olabilir. Ben sürekli yapıp bozduğum ve denemeler yaptığım için breadboard üzerinde Arduino Uno'yu lastikle bağlamayı ve evin ve balkonun sıcaklığını ve nemini ölçmeyi tercih ettim :)

Lcd ekranın bağlantısı için i2c modülü kullanmayı tercih ettim. i2c modülü, kabaca pin sayısını azaltmak amacıyla kullanılan bir component olarak düşünülebilir. 16 pin çıkışı olan lcd ekranı 4 pin ile kontrol edebilmeyi mümkün kılıyor ve arkasındaki pot ile ekran parlaklığı ve led ışığı kontrol edebiliyorsunuz.

LCD ekranlarda adres bilgisi, kullanılan cihaza göre 0x3F ya da 0x27 olabiliyor. Bir diğer yaşadığım problem de i2c modülü lehim yapmadan bağladığımda ekranda sadece kare simgeleri çıkması oldu, sonra lehim yaparak i2c modülünü lcd ekrana sabitleyince problem düzeldi.

Son olarak lcd ekranlı sıcaklık ve nem sensörünü bilgisayardan bağımsız kullanabilmek için enerji beslemesi yapmanız gerekecek, ben power bank ile usb üzerinden güç beslemesi yaptım ve sorunsuz çalıştı.

Projeden daha fazla kopmadan kodları paylaşıyorum:

#include <Wire.h>
#include <LiquidCrystal_I2C.h>
#include "DHT.h"
#define DHTPIN 2
#define DHTTYPE DHT11

DHT dht(DHTPIN, DHTTYPE);
LiquidCrystal_I2C lcd(0x3F , 16, 2);

void setup()
{
lcd.begin();
dht.begin();

lcd.setCursor(0,0);
lcd.print("MERHABA");
lcd.setCursor(0,1);
lcd.print("REITIX ");
}

void loop()
{
float t = dht.readTemperature();
float h = dht.readHumidity();

lcd.setCursor(0,0);
lcd.print("SICAKLIK ");
lcd.setCursor(9,0);
lcd.print(t);
lcd.setCursor(0,1);
lcd.print("NEM ");
lcd.setCursor(4,1);
lcd.print(h);
delay(100);
}

 

mr. faruk

29.05.2020 18:07

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Arduino'da Sıcaklığı ve Nemi Lcd Ekranda Göstermek

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.