5.00 / 1 oy

Elektrikli Süpürgelerde Kabloyu Çeken Makara Nasıl Çalışır?

Bu teknolojiyi bugün telefonda bir arkadaşım sorup da cevabını söylemeyince ben de merak ettim ve açıkçası hiç akıl da yürütemedim. Neden bahsediyorsun diyen olursa, elektrik süpürgelerinin kablolarını toplayan mekanizmanın hangi enerji ve çalışma prensipleri ile çalıştığını anlamaya çalışıyorum. Süpürge fişe takılı olmasa bile elektrik kablosunun çıktığı yerde bir düğme gibi bir şey oluyor ve bu düğmeye basında da kablo inanılmaz bir vakum etkisi ile elektrik süpürgesinin içine çekiliyor.

İşin daha ilgiç bulduğum iki noktası daha var, birincisi kabloların süpürge içine çekilirken hiçbir zaman toplanma yapmaması ve düğüm de olmaması. İkincisi ise en dandik süpürgelerde bile bu özellik var, demek ki hiç de öyle üstün teknoloji bir üretim maliyet kalemi değil bu özellik. Elektrikli bir şey olsa elektrik yokken nasıl çalışacak, içinde kendi bataryası var desem o zaman bu kadar kolay entegre edilebilir bir uygulama olmazdı, mekanik bir çözüm olduğu belli ama izah edebilecek birisileri varsa çok sevinirim.

izmir1987

06.01.2021 12:09

Bu soru 3 kez yanıtlandı.

 • 6 Ocak 2021 19:24
  31

  Ben de bu sorunu cevabını yeni öğrenmiş birisi olarak izah edeyim, dediğiniz gibi elektrikli bir teknoloji değil. Zaten benzerlerini aslında ölçüm yaptığımız metrelerde ya da evcil hayvan tasmalarında da görüyoruz. Metreyi de ölçtükten sonra bıraktığınızda hemen toplanıyor ve hiç dolanma yapmıyor. Tasmalarda da bir düğmeye basarak ipin otomatik olarak boşlukta kalan kısmını makine içine toplayabiliyorsunuz.

  Bu tür cihazların içinde mekanik olarak gergi görevi gören sistem zemberek yay diye geçiyor, boyutları ve modelleri kullanılan ürüne göre değişiklik gösteriyor olsa da genel olarak çalışma prensibi budur. Olur da evde bir süpürge falan bozulursa ben de söküp içinden çıkacak kablo zemberek sistemine yakından bakmak istiyorum :)

 • 27 Haziran 2022 07:37
  0

  mıknatıs ve sarmal birlikte kullanıldığında böyle büyüleyici bir sonuç ortaya çıkıyor işte

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Elektrikli Süpürgelerde Kabloyu Çeken Makara Nasıl Çalışır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.