5.00 / 1 oy

Arduino ve Plastik Şasi İle Oyuncak Araba Yapmak

L298N motor sürü kartı kullanarak motor ve teker bağlantılarını anlattığım önceki yazı için bkz: Arduino ile L298N Motor Sürücü Kartı Kullanımı

Hazır motor sürücü kartı ve motorlar ile lastikleri takmışken plastilk bir parçanın üzerine koyayım da bir şeye benzesin istedim, aşağıdaki gibi fena da sayılmayacak Mad Max arbaalarından hallice bir araç hazırlamış oldum :) Şaka bir yana bu araçta elbette çok sayıda kusur var, bu kusurlardan ilki ve en önemlisi de 4 motor ve teker bağlanmış olmasına rağmen sadece 2 çeker olması (sadece öndeki motorlar motor sürücü kartına bağlı). Yine de 4 çeker olarak güncellemeden ve bluetooth/wifi/uzaktan kumanda gibi yönetim araçları eklemeden önce mevcut durumu paylaşmak ve aslında Arduino ve birkaç ek parça ile aşağıdaki gibi basit bir aracın nasıl yapılabileceğini göstermek istedim. Özellikle benim gibi son birkaç ayda bu konulara merak sardıktan sonra kendi meraklarını kolaylıkla gidermeyi başarabilmiş birisi için daha da keyif verici bir durum bu.

Sonuç olarak aracın pilini takınca (bkz aşağıdaki görselde çıkarttım) araç gidiyor, ama öndeki lastikler arkadakileri sürüyecek şekilde gidiyor :) Bir de kör vaziyette sadece gittiği için bol bol kaza yapıyor :)

arduino araba

Aracın bir diğer çok önemli eksiği de beslediğim pil. Aracı daha kullanışlı hale getirmek için Lipo pil ya da 18650 pil takarak ev içinde kullanılabilir bir hale getireceğim. Son olarak önüne de ultrasonik sensör ekleyerek önüne çıkan engellere çarpmadan durmasını ve yön değiştirmesini sağlayacağız. (bkz: Arduino'da Ultrasonik Mesafe Sensörü Kullanımı Örneği ve Arduino ve ultrasonik mesafe sensörü ile park sensörü yapmak)

arduino plastik araba

mr. faruk

26.06.2020 11:54

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Arduino ve Plastik Şasi İle Oyuncak Araba Yapmak

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.