5.00 / 1 oy

Arduino ile L298N Motor Sürücü Kartı Kullanımı

L298N motor sürücü kartları, yaygın olarak hazır olarak satılan 65 mm çaplı sarı lastiklerin içerisindeki 6V redüktörlü motorlarda kullanılıyor olsalar da güçlü yapıları sayesinde step motorlarla kullanılabilmeleri de mümkün. Bu yazıda da 2 adet dc motoru L298N motor sürücü kartı ile Arduino'ya bağlayacağız ve 9V pil ile de besleyerek lastikleri çeviren 2 tekerli bir aracın altyapısını hazırlayacağız.

Peki Arduino zaten motorlara bağlanabilirlerken neden arada Arduino'da 28BYJ48 Step Motor Kullanımı ve Örnek Kodlar örneğinde olduğu gibi motor sürücü kartları kullanmak durumundayız? Çünkü Arduino'ların akımları 50 miliamperi geçemediği doğrudan için motor bağlamak çok sağlıklı bir durum değil, çünkü motorlar yüksek güçlere (boştayken her bir motor yaklaşık 150 miliamper güç çeker, zorlandıkça da çektiği akım artar) ihtiyaç duyan component'lerdir.

Not: L298N motor sürücü kartı ile 0 ile 255 değerleri arasında farklı değerler göndererek istediğimiz hızda (yavaş ya da hızlı gibi) motor sürmek için enable pinleri üzerindeki kelepçeleri çıkartmak ve alttaki pini Arduino'nun PWM pinlerinden birine bağlamak gerekiyor. Müsait zamanda bununla ilgili de bir uygulama hazırlamak istiyorum.

Örnek bağlantı görsellerini aşağıya ekliyorum, Böylece Arduino ile araba yapacağımız zaman L298N Motor Sürücü Kartı bağlantısı için bu şemayı kullanabiliriz.

Aşağıdaki görselde, motordan gelen artı ve eksi (benim kullandıklarım kırmızı ve beyaz kablo) hatları aşağıdaki görseldeki gibi takabilirsiniz ama pinleri arduino üzerinden yönetebildiğimiz için eksi ve artı hatların yer değiştirmesinde de bir sakınca yok.

L298N Motor Sürücü Kartı

Motorların ucuna tekerler de takıldıktan sonra şu şekilde görünüyor olacaklar:

L298N motor teker

Ben geçici olarak 9V pil bağlamayı ve kontrol etmeyi düşündüğüm için geçici olarak bu şekilde bir bağlantı yaptım. L298N motor sürücü kartını 9V pil ile kullanmak için ucundaki soketi keserek plastikleri biraz sıyırırsanız aşağıdaki gibi L298N'in artı ve eksi hatlarına bağlayabilirsiniz.

L298N enerji

Birazdan bu soketlere birer kablo daha bağlayarak Vin pininden ve GND pininden Arduino'ya da enerji beslemesi yapacağız.

L298N 9v pil

Aşağıdaki görselde de L298N'in artı ve eksi hatlarına birer jumper kablo daha ekleyerek Arduino'ya enerji beslemesi yaptım. L298N'in açıktaki 4 pinini de Arduino'da 8-9-10-11 pinlerine bağlayarak aşağıdaki kodları Arduino'ya yükleyebilir ve lastikleri çevirme denemesi yapabilirsiniz.L298N araba

const int pin1 = 8;
const int pin2 = 9;
const int pin3 = 10;
const int pin4 = 11;

void setup() {
  pinMode(pin1, OUTPUT);
  pinMode(pin2, OUTPUT);
  pinMode(pin3, OUTPUT);
  pinMode(pin4, OUTPUT);
}

void loop() {
  digitalWrite(pin1, HIGH);
  digitalWrite(pin2, LOW);
  
  digitalWrite(pin3, HIGH);
  digitalWrite(pin4, LOW);
}

Not: Tüm pinlere aynı anda HIGH komutu gönderirseniz motorunuz eksi ve artı hatlara gelen enerji birbirini dengeleceyeceği için hareket etmeyecektir. Kabloları ters bağladıysanız da bu aşamada kodlar üzerinden kablolarınızı değiştirmeden gerekli düzeltmeleri yapabilirsiniz.

mr. faruk

26.06.2020 10:49

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Arduino ile L298N Motor Sürücü Kartı Kullanımı

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.