5.00 / 1 oy

Ana yemek öncesi gelen ön yemeğin adı nedir?

Ana yemek öncesi sunulan yemeklere Fransızca ve İngilizce farklı isimler verildiği için birden fazla isim mevcut. Örneğin bir İngiliz, yemek öncesi gelen yemeğe starter diyebilir, Türkçe'de buna karşılık biz de başlangıç adını veriyoruz. 

Yemek literatüründe, ana yemek öncesi gelen yemek anlamında en yaygın olarak kullanılan terim ise "hors d'oeuvre" ya da daha aşina olduğumuz haliyle okunuşu olan "ordövr"dür. Türkçe çevirisi olarak "ön yemek" olarak karşılığını yazabiliriz.

Antre (entree) ise başlangıç yemeği anlamında kullanılır.

Ordövr tabağı ise, içerisinde çoğunlukla soğuk olan meze türü (salam, peynir, rus salatası, tarator, zeytin, haydari, ezme, sigara böreği gibi) yemekler içeren servis tabağıdır.

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer yazılar için;

bkz: Hamburgeri kaliteli yapan detaylar nelerdir?

bkz: Smoothie ile Milk Shake arasında ne fark var?

bkz: Pide ile Kıymalı Lahmacun Arasındaki Fark Nedir?

bkz: Bayatladığında daha lezzetli olan yiyecekler

bkz: Ecevit usulü çay demleme nedir ve nasıl yapılır?

bkz: Kırmızı pul biber neden sararır?

true private

07.10.2021 02:20

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

  • 18 Ağustos 2022 03:17
    3

    en güzel yemek türüdür çünkü hem çeşitlidir, hem de aç karna çok güzel gider. kebapçılarda yemek öncesi gelen sıcak pide, tereyağı ve bal bile doğru anda en güzel yemek gibi gelebiliyor. eğer mezeci türü bir yerdeyseniz bu seçenekler de çeşitleniyor ve ana yemek gelinceye kadar doymuş oluyorsunuz

  • 12 Ocak 2022 15:57
    0

    sonrasında ana yemek geleceği söylenmediği durumlarda yanında ekmekle doyulmaya çalışan ara sıcaklardır, sonra ana yemek gelince gelen pişmanlığın ise tarifi yoktur

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Ana yemek öncesi gelen ön yemeğin adı nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.