5.00 / 1 oy

ilikli kemik nasıl temizlenir?

Hem canım çektiği için, hem de kışa hazırlık olsun şifa olsun diye kasaptan ilikli dana kemiği kestirdim. Hem yanlamasına, hem de dikine birkaç kilo kemik aldım ve dipfrize attım. Bu kemiklerle ilgili yapabileceğim birkaç farklı yemek geliyor aklıma ama önce bu kemikleri içime sinecek şekilde temizlemem gerekiyor. Kasaptan kemik alanlar bilirler, üzerleri kanlı olur ve bu şekilde yemenin de muhtemelen sakıncaları vardır.

Ben tuzlu suya sirke katarak en az bir saat bekletmeyi ve ondan sonra da pişirmek için fırına vermeyi düşünüyorum. Sizce kemikleri komple sirkeye koymak daha mı mantıklı olur yoksa sadece tuzlu su içinde bir miktar sirke de iş görür mü? Kemiklerin temizlenme süresi olarak da gerekirse birkaç saat bekleyebilirim ama yarım saatten sonra daha fazla bir temizlik olacağını sanmıyorum. Suya yatırma işleminin öncesinde ve sonrasında da iyice ovalayarak yıkarım zaten içime sinsin diye.

ilikli kemik

İlikli kemiklerin temizlenmesi ile ilgili ne yapılması gerekir bilgi vermek isteyen olursa ya da benim yazdığım temizlik uygulamasını yeterli görüyorsanız cevap yazar mısınız.

eml60

26.11.2020 09:36

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

 • 29 Kasım 2020 19:29
  11

  Yenii dana kemiği yaptığım için cevap benden olsun. Kemiği tam olarak sığabileceği kadar büyük bir çukur kaba koyun ve içine tüm kemiği örtecek kadar su ekleyin. Sonra da bol bol tuz dökün ve suya sirke ekleyin. Sadece sirke ile yapanlar da var bu işlemi ama iliklerin tadını bozduğu için ben tercih etmiyorum.

  Bu kemikleri ilk koyduğum an:

  ilikli dana kemiğiYarım saat bekledikten sonra kemiğin üzerindeki kanın suya karıştığını göreceksiniz, bu da kemiklerin ve iliklerin temizlendiği anlamına geliyor. Bu da yarım saat sonrası:

  dana kemiği temizlemeFotoğraftan az olarak seçilebiliyor ama kemiğin dibindeki kırmızılıklar hep üzerindeki kanlardı ve hepsi suya karıştı ve kemik de temizlenmiş oldu. Ben bu şekilde kemikleri ters de çevirdikten sonra yaklaşık 2 saat kadar sirkeli tuzlu suda kemikleri beklettim ve kırmızılıkların neredeyse tamamı suya karıştı. En sonda da kemikleri iyice yıkadım ve pişirdim.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
ilikli kemik nasıl temizlenir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.