5.00 / 1 oy

Akıtan lavabo gideri nasıl değiştirilir?

Bugün elimi yıkarken ayağımdaki çoraba bir ıslaklık geldiğini fark ettim ve sakarlığıma yanarken bir anda çorabıma gelen suyun giderek fazlalaştığını fark ettim ve problemin benim sakarlığımdan değil, lavabo gider hortumunun gevşemiş olmasından kaynaklandığını fark ettim. Hemen yerleri falan silip gider borusunun gittiği dolabı boşalttım ve altı üstü bir gider hortumu değişimi, ustayla falan uğraşmadan ben bunu kendim de yaparım dedim ve hırdavatçının yolunu tuttum.

17 TL'ye lavabo hortumu setlleri tam olarak satılıyor, plastik bir yapıda ve çok da basit bir şekilde kurulabilsin diye tasarlanmışlar. Çekip uzattığınızda gerektiği kadar uzayabiliyorlar ve iki uçlarında da sabitlenebilmeleri için kilit mekanizmaları var. Mantık olarak da bir ucunun lavabonun dip kısmına, diğer ucunun da gider borusuna bağlanması gerekiyor. Zaten eski gider borusunu çıkartırken sistemi ve ne kadar basit olduğunu görüyorsunuz, tek yapmanız gereken yeni boruyu da aynı şekilde monte etmek.

Gider borusu takmanın en büyük esprisi, hortuma U şeklini vermek. Böylece içinde pislik birikmemiş ve böylece koku da yapmamış oluyor. U şeklini koruyabilmesi için de içinden hazır plastik kelepçeler çıkıyor zaten ve plastiğe şeklini verdikten ve uçlarını bağladıktan sonra kelepçe ile sabitliyorsunuz, hepsi bu.

Lavabo gider borusunu değiştirmem tahminen 5 dakika falan sürdü, işin tek zorluğu da lavabo gideri olan kısmı vidalarken borunun ortasındaki delik ile vidayı denk getirmek. Eğer size yardımcı olacak birisi yoksa bu deliği el yordamıyla tutturmak biraz zor oluyor. Ama üstten birisi yönlendirirse 5 dakika bile sürmeyecek kadar basit bir işlem.

Özetle evinizdeki lavabo borusu yerinden çıktıysa, kırıldıysa ya da bir şekilde akıtıyorsa evinize sucu çağırmadan, ustaya para vermeden ve kimsenin nazını çekmeye gerek duymadan kendi lavabo borunuzu 5 dakikada 15-30 TL'lik hazır gider borusu alarak değiştirebilirsiniz.

Editör Editi: benzer başlıklar için:

bkz: Damlatan musluk (lavabo bataryası) nasıl tamir edilir?

bkz: Musluğu Sol Tarafta Olan Lavabo Bataryası

bkz: Lavabodan gelen kötü kokular nasıl giderilebilir?

bkz: Lavabo aç borulara zarar verir mi?

bkz: Eski tip kaloriferlerin havası nasıl alınır?

bkz: Kalorifer peteklerinin arası nasıl temizlenir?

mert yıldırak

26.03.2021 01:22

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Akıtan lavabo gideri nasıl değiştirilir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.