5.00 / 1 oy

Akademik personel ne zaman covid-19 aşısı olacak?

Covid-19 aşısı gündemden düşmüyorken, yeni aşı siparişleri veriliyorken Ykksek Öğretim Kurumu’ndan (YÖK) beklenmedik bir hamle geldi ve YÖK, Sağlık Bakanlığı’na bir mektup göndererek akademik personel ile üniversitelerdeki görev yapan idari personellerin de aşı imkanından yararlanacaklar listesinde öncelikli sıraya girmesi yönünde. YÖK‘ün göndermiş olduğu mektupta Korona virüs kapsamında eğitimin aksamaması için üniversitelerin kademeli açılması durumunda çok farklı şehirlerden seyahat edecek ve biraraya gelecek olan üniversite öğrencilerinin özellikle yaşı yüksek olan üniverte hocaları, idare personel için risk oluşturduğu. Bu sebeplerle Covid-19 aşı için öncelik tanınacak meslek grupları listesine öğretim üyeleri ve üniversitelerde görevli olan idari personelin de dahil edilmesini talep etmiştir. 

Bu talep zaten Covid-19 aşı için öncelikli olan Üniversite Hastanelerinde (Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezleri) ve Sağlık Bakanlığı’na bağlı olan Eğitim ve Araştırma Hastanelerinde görev yapan sağlık çalışanları yanında ilgili tüm kişilerin kapsanmasının oldukça önemli olduğu bildirildi. Bu konuda bir çalışma başlatıldı mı bilinmez fakat korona virüsün mutasyona uğradığının konuşulduğu şu günlerde mevcut üretilmiş ve üzerinde anlaşılmış aşıların yeni korana virüse ne kadar etkili olacağı da tartışma konusu. 

Korana virüs aşısı için öncelikli meslekler için sitedeki  Covid-19 aşısı (Çin aşısı) ilk hangi meslek grubuna yapılacak? yazısını okumak isteyebilirsiniz.  Covid-19 aşısı olarak anlaşılan Çin aşısı Coronavac'ın yan etkileri için ise Covid-19 aşısının (Çin aşısının) yan etkileri nelerdir? yazısına bakabilirsiniz. 

 

Gurcan80

23.12.2020 21:36

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Akademik personel ne zaman covid-19 aşısı olacak?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.