5.00 / 1 oy

Covid-19 aşısı (Çin aşısı) ilk hangi meslek grubuna yapılacak?

Tüm dünyayı etkisi altına alan covid-19 salgını başlayalı bir sene oldu fakat henüz tam kanıtlanmış bir aşı bulunamadı. Etkili aşı için tüm son fazları sağlamaya yakın olan ilaç firmalarının ürettikleri aşıların ön siparişleri çoktan yapıldı bile. Buna rağmen hala herkesi aşılamaya yetecek miktarda aşı üretilebilmiş değil. Üretilse bile aşıların taşınması, insanlara ulaştırılması bile başlı başına inovasyon gerektiriyor.

Tüm bu sorunlar halloldu diyelim, ülkeye getirililen aşılar ilk kimlere uygulanacak? İngilter’de bile kraliçe hemen aşı imkanına kavuşamazken bizde muhtemelen ilk önce yandaşlar aşı imkanına kavuşacak. Elbet bu bahsettiğim Çin aşısı olmayacaktır. Zaten televizyona çıkıp bakın aşı yaptıyoruz deseler ve yaptırsalar dahi artık inancımız o kadar yerlerde sürünüyor ki kesin etiketleri değiştirmişlerdir diye düşünürüz. Ne yazık ki bu şekilde düşünmeye resmen bizi zorluyorlar.

Her neyse şu anki plan aşının dört aşamada yapılması yönünde. Yani planlanan aşı sıralaması;
  • Ilk önce sağlık çalışanları aşı ile tanışacak. Tabii umarım aşı etkili olur da sağlık çalışanlarına bir şey olmaz… Engelli vatandaşlar, 65 yaş üstündekiler, kalabalık yerlerde (bakım evleri, koruma evlerinde kalanlar gibi),
  • Sonraki aşama (İkinci aşama) riski fazla olan sektörlerde çalışanlar. Burada toplumun yararına olan işlerin işleyişinde yer alan bireylerden bahsediliyor.  Ayrıca kronik hastalıkları olan ve 50 yaşın üstünde olan bireyler yer alıyor.
  • Aşılamada üçüncü kısımda yer alanlar, kronik hastalığı olan 50 yaşın altındaki kişiler, birinci ve ikinci grup haricinde çalışan bireyler bulunuyor.
  • Son grup yani dördüncü kısımda yer alan kişiker ise yukarıda belirtilen kesimde yer almayan diğer herkesi kapsamaktadır.

seaman

08.12.2020 16:31

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Covid-19 aşısı (Çin aşısı) ilk hangi meslek grubuna yapılacak?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.