5.00 / 1 oy

Covid-19 aşısının (Çin aşısının) yan etkileri nelerdir?

Kısa bir süre süre sonra Çin aşısı olarak bilinen Coronavac ülkemizde uygulanmaya başlayacak. Fakat insanların aklında hala soru işaretleri var. Çip kısmı zaten hikaye ona herkes gülüp geçiyor ya da aklı olan güler diyelim. Cevaplanması gereken soru uygulanacak aşının ne kadar koruyucu olacağı. Sadece Endonezya, Şili, Bangladeş ve Brezilya’nın Çin aşısı sipariş etmesi, Avrupa ülkelerinin Çin aşısını istememesi insanın aklına daha fazla soru işareti bırakıyor. Ayrıca haberlerde Çin aşısı olanlardan Korona virüse yakalananların olduğu haberleri var. Ne kadar doğru ne kadar yalan haber artık bilmek zorlaşıyor fakat aynı zamanda Çin aşısının yan etkilerinin de çok fazla olduğu haberleri dolanmaya başlayınca e haliyle insan terddüt ediyor aşı olup olmama konusunda.  

Aşı mantıken zaten belli bir miktar virüs, mikrop barındırmalı ki vücut antikor üretebilsin fakat aşının içinde bulunan maddelere sizin alerjinizin olup olmadığını bilmek de zor. Bazıları yan etki olarak ateş, şiddetli baş ağrısı ve halsizlik yaşadığını belirtmiş. Bu sayılan yan etkiler zaten covid-19’a yakalanmanız durumunda yaşayacağınız durumlar, elbette daha şiddetli halini. Bu saydıklarım haricinde Çin aşısının bilinen ya da bulunan başka yan etkileri var mı?

Bir de bildiğim kadarıyla henüz Çin aşısının faz 3 sonuçları açıklanmadı fakat etrafta %90 etkili diye gezen bir grup da var. Bilmiyorum, umarım aşı olmayı zorunlu tutmazlar kesin sonuçları bilinmeden. 

 

seaman

08.12.2020 13:22

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 1 Ocak 2022 08:15
    0

    sinovac'ta aman aman bir yan etki yaşayanı görmedim ama biontech aşılarında üç aşıdan birisinde mutlaka ya kolda ağrı ya da ateş/halsizlik vb. bir durum yaşadı tanıdığım herkes. ama hekimler de bunun olması gereken bir vücut reaksiyonu olduğunu söyledikleri için korkulacak bir durum olacağını sanmıyorum. Türkovac konusunda ise henüz bir bilgim ya da gözlemim yok

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Covid-19 aşısının (Çin aşısının) yan etkileri nelerdir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.