5.00 / 1 oy

Parke üzerine ikinci kat parke döşenebilir mi?

Sitede çok fazla tadillat ve dekorasyon içeriği görmeye başlayınca ben de kendi merak ettiğim ve duruma göre yapacağım bir uygulama hakkında bir soru sormak istiyorum. Malum önümüz kış ve laminat parkelerin üzerine bu kış halı ya da kilim sermek istemiyorum. Ama parkelerin altından sürekli bir soğuk geldiği için evde parkeye kışın çıplak ayakla basmak direk üşümenize yol açıyor.

Parke altı strafor gibi izolasyon malzemeleri varmış ve ısı ile ses yalıtımı konusunda da oldukça etkiliymiş yorumlarda gördüğüm kadarıyla, ama ben mevcut parkelerin sökülmesi ve evin tadilat düzeninde toz duman olmasını hiç istemiyorum. Evde zaten zeminde (parkenin altında ne olduğunu bilmiyorum) laminat parke var. Bu parkeleri hiç söktürmeden üzerine strafor ile yalıtım yaptırsam ve izolasyonun üzerine laminat parke yaptırsam olur mu? Aklıma gelen iki sakıncası var, birincisi olası bir alt kattaki parkeden kaynaklı gıcırtının giderilemeyecek olması (baskı üzerine basıldığında üstten geliyor sonuçta), ikincisi de odanın girişinde muhtemelen 5-6 cm'lik bir yükselti olacak olması. Odaya hafif bir basamak çıkar gibi girerek bu işlemi yapmak eğer mümkünse olumlu ya da olumsuz yorumlarınız ne olur, sizce mantıklı bir uygulama olur mu?

ilginim34

02.10.2020 19:39

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

  • 25 Mart 2022 08:35
    1

    hiç mantıklı bir fikir gibi gelmedi bana, fayans ya da kalebodur gibi zeminlerde bu uygulama bence mantıklı olabilir ama ahşap ya da laminat parke için alttaki katmanın deformasyonunu engellemez ve sonuç olarak içe göçen ve gacır gacır sesler çıkaran bir zemin olur muhtemelen

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Parke üzerine ikinci kat parke döşenebilir mi?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.