5.00 / 1 oy

1.5+1 ev nedir? 1+1 ile 1.5+1 ev arasında ne fark var?

İnternetteki ev ilanlarında sürekli olarak 1+1 ve 1+0 ilanları zaten görürdüm ama şimdilerde bir de 1.5+1 diye bir ev türü görmeye başladım. Küsüratlı sayılara kadar indiysek bu iş daha nereye varacak onu da merak ediyorum açıkçası. 3 kök 2 evler falan da yakında çıkar bu gidişle, sonrası da zaten karmaşık sayılar.

1.5+1 ev nedir, hangi odaları vardır, toplam kaç odası vardır ve 1+1 ev ile arasındaki fark nedir bilen arkadaşların açıklamalarını rica ediyorum. Bir de oradaki o buçuk neyin nesidir ve neden 1 olamamıştır bilgilendirirseniz çok sevinirim.

Edit: cevap gelmiş, mantıklı olmakla birlikte bütün bu karmaşıklığa gerek de var mıydı diye düşündürttü açıkçası.

 

Editör editi: sitede daha önce paylaşılan bazı diğer benzer yazılar için;

bkz: Evi eşyalı kiraya vermek için gerekli eşyalar ve tutarları

bkz: Sıfır Araba Alırken Araç Ekspertize Sokulabilir Mi?

bkz: Eşyalı evi kiraya verirken senet almak gerekir mi?

bkz: Konut alım satımında emlakçıyı aradan çıkartmaya çalışmak yasal mı?

bkz: İlanlara Kaporası Alınmıştır Yazan Emlakçıların Gerçek Amacı Nedir?

bkz: Para Transferi Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bayram Ayyıldız

01.06.2021 08:54

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

 • 1 Haziran 2021 09:06
  41

  1+1 demek bir oda bir salon ev demek. bu evlerde amerikan tipi mutfak var. Dolayısıyla mutfak ile salon arasında herhangi bir duvar yok ve sınır da yok.

  1.5+1 evler de yine bir oda bir salon evler, ama 1+1 evlerden farklı olarak mutfak ile salon arasında duvar var.

  1.5+1 evin avantajı, yemek kokusunun salona sinmemesini sağlayabiliyorsunuz, çünkü duvarı ve kapısı var. Kötü tarafı ise bu duvar evin metrekaresinden çalıyor ve 1+1 evler ortalama zaten 65 metrekare iken evdeki tek geniş yer olan salon da kutu gibi kalmış oluyor.

 • 21 Eylül 2021 11:20
  3

  oda kavramı gereksiz olsaydı evlerimizde 2-3-4-5 odayı birbirinden bölen duvarlara onlarca metrekare yer harcamamış olurduk. odaları birbirinden ayırmak, onlara isim ve işlev vermek zaten bizim ihtiyacımız. sürekli mutfakta olduğunu hissinden çıkamazsanız gele gide dünya kadar tuzluydu tatlıydı kendinizi tutamazsınız. bir şeyin bitip başka bir şeyin başladığını idrak edebilmek için mekanın değişmesine ihtiyaç duyuyor insan. mutfaktan çıktım salona geldim artık yemek bitti çalışacağım gibi mesela. ama bütün gün mutfağı görmeye devam ederseniz mekan değiştirme hissine 1+1 evde ancak uyumaya giderken kavuşabilirsiniz. o zaman da çalışamaz uyursunuz.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
1.5+1 ev nedir? 1+1 ile 1.5+1 ev arasında ne fark var?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.