5.00 / 1 oy

Zerdeçalın faydaları nelerdir?

Zerdaçal diğer adıyla Hint Safranı olarak da bilinmekte. Zerdeçal, sarı-turuncu arasındaki rengi ile içinizi ısıtsa da tek başına tüketimi acımsı tadıyla sizi biraz şaşırtabilir. Dolayısıyla genellikle çorba, makarna ya da salatalarda hafif tat, renk ve sağlık katması için kullanılmaktadır. 

Günlük hayatımıza Zerdeçalı dahil etmemiz için sayısız neden bulunmakta. Sanırım herkes zerdeçal ve zencefil ikilisini duymuştur faydalı diye. Fakat bazen sadece faydalı deyip geçeriz de faydaları nelermiş diye bakmayız hatta bazen o kadar çok tüketiriz ki “her şeyin fazlası zarardır” sözünü unuturuz. Ben de bu yazımda zerdeçalın faydalarını anlatırken zararlarına da değineceğim ki zerdeçalın hem bilinçli tüketilmesi hem de kimlerin aslında hiç tüketmemesi gerektiğini belirterek en azından birilerine faydam dokunsun diye. 

Zerdeçal tüketimi bağışıklık sistemi için önemli olmakla birlikte enfeksiyonlara karşı da vücudun güçlenmesini sağlamakta.  Zerdeçal ya da tarçın, keten tohumu gibi baharatları tohum halinde alıp kendinizin öğütmesi bayatlamaması için önemli bir faktör. Dolayısıyla baharatları temin ettiğiniz aktar kadar sizin nasıl muhafaza ettiğiniz de oldukça önemlidir. Dilerseniz zerdeçalı taze olarak alıp kabuğunu soyduktan sonra rendeleyip taze olarak kullanabilir, kalan kısmını ise küçük parçalara bölüp buzlukta muhafaza edebilirsiniz. 

Zerdeçalın zengin besin değeri, günlük alınması gereken mineral ve vitaminlerin bir kısmını karşılaması ve düşük kalori değeri olması sebebiyle diyetisyenlerin de gözde baharatları arasında yer almıştır. 

Zerdeçalın besin değerleri: 

Protein

0,9 gram

Karbonhidrat

6,3 gram

Yağ

0,3 gram

Lif

2 gram

Potasyum

%5

Demir

%16

Manganez

%26

Vitamin C

%3

Zerdeçalın faydaları:

 * Kolestrol,
 * Depresyon,
 * Kronik yorgunluk,
 * Mide Rahatsızlığı, 
 * Kabızlık,
 * Barsak Rahatsızlıkları,
 * Egzama,
 * Sedef, 
 * Fibromiyalji, 
 * Romatoidartrit, 
 * Osteoartirit
 * Siyatik 

gibi rahatsızlıklara iyi gelmektedir. 

zsentas

23.12.2020 20:10

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Zerdeçalın faydaları nelerdir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.