5.00 / 1 oy

Kaynatmadan çekirdekli üzüm suyu nasıl yapılır?

Evinizde çekirdekli üzüm var ve fazla olduğunu, bitiremeyeceğinizi düşünüyorsanız daha önce yazmış olduğum Üzümden neler yapılır? başlıklı yazımda bahsettiğim seçeneklerden biri olan çekirdekli üzüm suyu yapımından burada sizlere bahsetmek istiyorum. Birçoğumuz üzüm çekirdeğinin sert olması ve kendine has acı bir tada sahip olması sebebiyle yemeden çıkarırız. Oysa ki üzüm çekirdeği içerisinde ne mucizeler barındırıyormuş da biz geç haberdar olmuşuz. 

Öncelikle üzüm tanelerini bağlarından ayırıyoruz ve içinde su ve bir miktar elma sirkesi olan kaba koyuyoruz. Bu kap içirisinde üzüm tanelerini yıkadıktan sonra temiz su ile tekrar sudan geçirip rondo ya da blender içine koyup çekirdekleri de parçalanıncaya kadar doğrayıcıdan geçiriyoruz. Burada sizin tercihinize göre isterseniz hiç su koymadan püre halinde dolapta muhafaza edin, isterseniz de bir miktar su koyarak seyreltin.

Bu üzüm suyunu kaynatmadan ve içine şeker koymadan yapıyorum. Üzümünüz tatlı üzümse yeterince şekerli bir tat oluyor zaten hatta içine daha ekşi tatlar katarak biraz mayhoş yapabilirsiniz. Dilerseniz farklı renkte olan üzünlerle bir karışım yapabilirsiniz. Tamamen sizin damak tadınıza kalmış. Ayrıca üzümün çekirdeği ve posasından da faydalanmak için üzüme dair hiçbir şeyi çıkarmıyorum. 

Püre halinde kullanacaksanız eğer yoğurdun içinde inanılmaz güzel oluyor mutlaka ve şiddetle denemenizi tavsiye ederim. 

turkshe

27.11.2020 13:59

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Kaynatmadan çekirdekli üzüm suyu nasıl yapılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.