5.00 / 1 oy

Xiaomi Robot Süpürge İstasyona Dönme Problemi

Xiaomi Robot Süpürge ile Tek Bir Odayı Süpürmek sorusunda da bahsettiğim gibi bir adet Xiaomi Mi Vacuum Mop Pro robot süpürge satın aldım ve kullandıkça iyice özelliklerini keşfetmeye ve huyunu suyunu öğrenmeye başladım. Cihazın artıları kesinlikle çoğunlukta ama iki adet eksisinden bahsetmek ve birisinin de çözümü konusunda yardım istemek için bu soruyu yazıyorum.

Xiaomi'nin diğer süpürgelerini bilmiyorum ama Xiaomi Mi Vacuum Mop Pro kesinlikle içinde çok halı olan evler için tasarlanmış bir süpütge değil. Tekerlerinin yükselebiliyor olması daha yüksek engellerden geçebilmesini sağlıyor ama halıyı süpürmeye çalıştığı zaman eğer halı çok tüylü ise içinde saçmalıyor ve halının tüyleri orta kısmındaki dönen süpürgede düğüm olacak şekilde birikiyor. Bez gibi ince halıları ise alıp beraberinde sürüklüyor, hatta içine çekmeye bile çalıştığı oluyor. Bu yüzden halı olan tüm noktaları süpürülmeyecek bölgeler arasına almanız, hatta sanal duvar ile hiç girilmemesi gereken bölgeler olarak işaretmelenizde fayda var.

İkinci problem ise temizleme işleminin tamamlanmasının ardından şarj istasyonunu (dock) bulmakta saçmalaması. Tüm odalardaki en ufak eşyaya kadar ayarlayarak temizliği hata almadan sonlandırdığım birkaç seferde hep başıma bu geldi. Haritada kendini doğru konumda görüyor olmasına rağmen dönüş rotasını çizemiyor ve arka arkaya aynı duvara tosluyor. Geri dönme işlemini iptal edip tekrar başlatınca ise bir anda kafası tekrar çalışmaya başlıyor ve mantıklı bir rota çizerek doğru yolu buluyor. Haritayı sıfırladım ama bu problemi kendi robotumda bir türlü çözemedim. Benzer bir sorun yaşayarak bu problemi çözmeyi başarabilen var mı yoksa yazılım güncellemesi mi beklemek lazım?

lilith

30.09.2020 09:10

Bu soru 4 kez yanıtlandı.

  • 3 Ekim 2021 09:46
    3

    sıkıntı güncelleme ile çözülemez bence, çünkü tekeri boşa dönünce ya da bir şeye fazla takılınca haritada olduğu yeri karıştırıyor ve harita içinde yeni haritalar oluşturmaya başlıyor. sonuç olarak istasyona dönme sorunu da kendini aslında yanlış yerde olduğunu düşünmesinden kaynaklanıyor. bir de evdeki eşyaların yeri biraz fazla değişince depresyona giriyor, benim bildiğim ev bu değil diyor gene çıldırıp kafası karışıyor.

  • 3 Temmuz 2022 20:03
    0

    genelde haritalama yaparken kendini başka bir yerde sanmasından kaynaklanıyor bu problem, evdeki eşyalar falan değişince değişime ayak uyduramıyorlar maalesef

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Xiaomi Robot Süpürge İstasyona Dönme Problemi

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.