5.00 / 1 oy

Creality Ender 3 Pro içi Ses Yalıtımı Projesi

Creality Ender 3 Pro sessiz sayılabilecek bir 3D printer ama yine de sessiz bir çalışma ortamında ya da geceleri yatarken bitmeyen uzun baskılar yaptığınızda eksenler arası geçişlerin çıkardığı sesler rahatsızlık vermeye başlıyor. İnternette Creality Ender 3 Pro gibi 3 boyutlu yazıcıları sessizleştirebilmek için baskı devrelerini ya da step motorlarını değiştirme tutorial'ları paylaşılmış Benim aklımda ise daha basit bir proje var ama ne kadar mantıklı olduğuna emin olamadığım için önce bilen varsa diye yazarak sormak istedim.

Aslında aklımdaki ilk proje, 3d yazıcıyı dolabın içerisinde bir raf ayırarak oraya koymaktı, çalışacağı zaman da kapağını kapatıp çalıştırırım, dolabın içindeyken de sesi dışarı gelmez diye düşündüm. Sonra da altı üstü baskı almak için neden dolabımdaki sınırlı yeri ayırmam gerektiği ve raf düzenini bozmam gerektiği konusunda bu karar anlamsız geldi ve vazgeçtim. Şimdi ise benzer bir mantıklı 3d yazıcu için özel bir dolap tasarlamayı planlıyorum. ABS basmıyorum, filament olarak sadece PLA kullanıyorum ve bu yüzden koku ya da zehirlenme gibi bir endişem olmadan evin içinde baskı alabiliyorum. Peki çok az bir hava akımı olabilecek kadar boşluk bırakarak 3d yazıcıyı ahşap, karton ya da pleksi gibi bir ses yalıtıcısının içerisine koysam cihazın çalışması açısından bir problem yaşar mıyım? Örneğin bilgisayarlar sürekli soğutulmaya ihtiyaç duydukları için gürültü yapan bir bilgisayarı böyle bir ses yalıtım kutusuna koymak mantıklı olmaz ama çoğunlukla sıcak kalmaya çalışan (fanları da var ama aynı şey değil) bir cihaz için ses yalıtım kutusu yapmak sıcaklık ayarlarının bozulmasına yol açar mı sizce?

cuneytsaglam

02.06.2020 22:48

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Creality Ender 3 Pro içi Ses Yalıtımı Projesi

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.