5.00 / 1 oy

Xiaomi Mi Smart Home Akıllı Sıcaklık ve Nem Sensörü İncelemesi

Evde sıcaklık ve nem ölçen ekranlı cihazlar aslında uzun zamandır piyasada varlar ve oldukça da hesaplı fiyatlara satılıyorlar. Xiaomi Mi Smart Home Akıllı Sıcaklık ve Nem Sensörü ise Xiaomi'nin akıllı ev ekosistemlerine bağlanabilen (bkz: Xiaomi Mi Smart Home Akıllı Sıcaklık ve Nem Sensörü İncelemesi) bir sıcaklık ve nem sensörü. Üzerinde hiçbir ekranı yok ve oldukça küçük bir ürün. Çalışma prensibi olarak ise bir yere koyup orada bırakmak gerekiyor, çünkü yeteneği çok hızlı sıcaklık ve nem ölçmek değil; o odanın geçmiş sıcaklık ve nem seviyelerini kayıt altına almak ve yüksek/düşük sıcaklıklar ile yüksek/düşük nem oranları olmasına bağlı olarak senaryolar oluşturabilmek.

Xiaomi Mi Smart Home kullanıcısı olarak ekosisteme sıcaklık ve nem bilgilerini de ekleyebilmek için bu ürünü internetten 90 TL'ye satın aldım. 60 TL'ye de yurt dışından yine ekosisteme bağlanabilen bir de ekranlı versiyonunu sipariş ettim ama onun gelmesi muhtemelen 15 gün daha sürecek. Her iki sensör de elime ulaştığında değerlerini karşılaştırma imkanı bularak yine buradan bir inceleme yazısı hazırlamak istiyorum.

Akıllı ev sistemlerini cazip kılan şeyler bildiğiniz gibi senaryolar üretebilmek. Yani eskiden kendi sensörlerimizi IFTTT gibi uygulamalarla entegre ederek bildirim almaya çalışırdık. Şimdilerde ise Xiaomi, Philips, Samsung gibi markaların ürettikleri hazır akıllı ev kitlerini satın alarak kendi ekosistemlerimizi kurabiliyoruz. İnatla ekosistem dememin amacı ise bu tür cihazların genellikle kendi gateway'lerine sahip olması ve yine kendi ekosistemleri ile haberleşebilmeleri. Her ne kadar hemen hepsinde bluetooth (bkz: Bluetooth Nedir?) ve zigbee (bkz: Zigbee Nedir?) gibi haberleşme teknolojileri olsa da başka markaların ürünlerini genelde kendi ekosistemlerine dahil etme konusunda olumsuz yaklaşıyorlar. Birçok markanın çeşitli sensörleri Türkiye'de satışa hiç çıkmadığı için de tek bir markada kalarak tüm akıllı ev senaryolarını bu şekilde üretmeye maalesef izin vermiyor. Hatta Amazon Alexa bile Türkiye'de satışta olmadığı için sesli komut sistemlerine de maalesef pek ısınamadık. Google Home tutar diyordum, o da beklediğim seviyede ilgi görmedi. Apple Siri ve Microsoft Cortana da yine aynı oyunun diğer global oyuncuları.

Peki bu senaryolar ne işe yarar derseniz, örneğin sıcaklık 23 derecenin altına düştüğünde klimayı çalıştır ya da 28 derecenin üstüne çıktığında saat de öyle saati ise otomatik olarak perdeleri çek gibi otomasyonları hazırlamak senaryolar sayesinde mümkün olmuş oluyor. Senaryolar, girdi olarak ortam bilgilerine; dolayısıyla da sensörlere ihtiyaç duyuyorlar. Piyasada su kaçağı, doğalgaz kaçağı, ateş sensörü vb. gibi aklınıza gelebilecek tüm sensörler mevcut ve tümünü de kendi evinize ya da iş yerinize kendi olanaklarınız ile dahil etmeniz ve akıllı telefonunuzdan (Android ve iOS uygulamalarından) istediğiniz kişileri yetkilendirerek uzaktan takip etmeniz de mümkün.

İşte bu ekosistemlere sıcaklık ve nem bilgisini girebilmek için Xiaomi markasının Xiaomi Mi Home ekosistemi için satın alabileceğiniz birkaç ürün seçeneğinden birisi de Xiaomi Mi Smart Home Akıllı Sıcaklık ve Nem Sensörü ürünü. Ürün, kutusundan sadece kendisi ve bir de yapıştırma bandı ile geliyor. İçinde uzun süre yetecek bir pil ile geldiği için tek yapmanız gereken, üzerindeki butona 5 saniye basılı tutarak Xiaomi Gateway'ine sensörünüzü tanıtmak ve sonrasında da sensörün odasını seçerek Mi Home uygulamasından odanın sıcaklık ve nem değerlerini görebiliyorsunuz.

Açıkçası bir süre hangi odada kullanmak istediğime karar veremediğim için yapışkanını kutusunda bıraktım ve salonda masanın üzerinde bir yere bıraktım. Sensörün sıcaklık ve nem ölçme hızı maalesef çok hızlı değil. Birkaç saniye gecikme var, dolayısıyla elinizde gezdirip de oda oda neresi kaç derece diye bakmak için uygun bir ürün değil. Ama bir odada uzun süre bıraktığınızda günlük, haftalık ve aylık olarak o odanın sıcaklık ve nem değerlerini grafik üzerinde gösterebiliyor olması oldukça güzel düşünülmüş. Ama sıcaklık ve nem ölçüm hasasiyeti konusunda dediğim gibi diğer sensör de elime ulaştığında daha da emin olacağım. Alınır mı derseniz akıllı ev kurmaya başlayan birisi için evet alınır, ama ben sadece bir odadaki sıcaklığı bakınca görmek istiyorum diyorsanız lcd ekranlı ve daha ucuz dijital termometrelerden birisini almanız daha mantıklı olacaktır, çünkü o odada havanın kaç derece olduğunu görebilmeniz için telefonunuzdan Mi Home uygulamasını, uygulamadan da termometre sensörünü bulmanız biraz zaman alıyor. Android Wisget olarak var mı diye baktım ama Xiaomi maalesef bu güzelliği de yapmamış. Belki resmi olmayan bir yazılımda bu özellik vardır ama üçüncü parti izin sistemi Xiaomi'de maalesef pek sağlıklı çalışmadığı için yazılım güncellemesi beklemek daha mantıklı olacak gibi görünüyor.

aras

25.12.2020 09:24

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Xiaomi Mi Smart Home Akıllı Sıcaklık ve Nem Sensörü İncelemesi

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.