5.00 / 1 oy

Bluetooth Nedir?

Dün Zigbee Nedir? yazımda Bluetooth ile benzer projelerde kullanılabilen Zigbee teknolojisinden bahsedince Bluetooth sanki eski ve yetersiz bir teknolojiymiş gibi yazdığımı fark ettim. Oysa bluetooth da oldukça güçlü yönleri olan ve uzun yıllardır da birçok cihaz tarafından desteklenerek yaygın olarak kullanılan kablosuz ağ haberleşme teknojilerinden birisi ve ben de bluetooth teknolojisi konusunda da yine temel düzeyde bilgiler vermek istedim.

Bluetooth teknolojisi de Zigbee gibi bir diğer kısa mesafe radyo frekansı (RF) kablosuz haberleşme teknolojisidir. Burada haberleşmeden kastım ise iki cihaz arasındaki herhangi bir veri transferidir (bkz: Network (Bilgisayar Ağı) Nedir?). Örneğin kablosuz kulaklık bakarken bluetooth kulaklık bakıyoruz, zigbee kulaklık değil. Bluetooth teknolojisi daha eski bir teknolojidir ve ilk kez 1994 yılında Ericsson firması tarafından cep telefonları arasında kablosuz veri transferi yapılabilmesi amacıyla geliştirilmiştir. Bugün artık kablosuz haberleşme konusunda mouse, araçlarda telefonla konuşma ve kulaklıklara varıncaya kadar bir çok cihazın kablosuz olarak birbirine ya da bilgisayara bağlanabilmesine olanak sağlamaktadır ve IEEE'nin IEEE 802.15.1 standardı içindedir.

Bluetooth teknolojisi de zaman içerisinde gelişim sağlamış ve her bir gelişim de farklı bir versiyon olarak isimlendirilmiştir. Haliyle satın aldığımız her bluetooth cihaz aslında tam olarak aynı bluetooth teknolojisine sahip değil. Bugün Bluetooth v4.0 LE olarak tanımlanan güncel bluetooth teknolojisi sadece güncel ve pahalı donanımların içinde bulunuyor ve az enerji tüketimi ile daha fazla veri transferi yapabilme gibi özelliklere sahip. Aynı zamanda aynı anda iki cihaza birden bağlanabilen kulaklık gibi teknolojiler de yine Bluetooth 4 destekleyen cihazlar oldukları için satın aldığınız ürünün hangi bluetooth teknolojisine sahip olduğuna bakmanızda fayda var.

bkz: Sennheiser Momentum True Wireless 2 Detaylı İncelemesi

Bluetooth ve zigbee protokollerinin karşılaştırması için şu grafiğe bakabilirsiniz:

bluetooth vs zigbee

Bluetooth ismi ise blue-tooth yani mavi dişler anlamına gelmektedir ve adını da yaban mersini (blueberry) meyvesini çok seven ve Norveç ile Damimarka'yı birleştirmesi ile tanınan Danimarkalı kral Harald Blatand'dan almaktadır. Kralın bu iki ülkeyi birleştirmesi gibi Bluetooth teknolojisi de hem cihazları kablosuz olarak birleştirmiş, hem de dönemin teknoloji devleri olan Ericsson, Nokia ve Intel firmalarını bir konsensusta birleştirmişti.

networkman

07.12.2020 20:01

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Bluetooth Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.