5.00 / 1 oy

3D Baskıları Ölçmek için Dijital kumpas tavsiyesi

3 boyutlu yazıcı kullananlar, x y ve z eksenlerinde kalibrasyon hatalarından kaynaklı milimetrik hataların olabildiğini görmüşlerdir. Milimetrik olarak bir yere uyması amacıyla çizdiğiniz ya da internetten modelini bulduğunuz ve Cura'da slice ettiğiniz (dilimlediğiniz) ve baskıya hazırladığınız bir proje dosyası, baskıyı aldıktan sonra örneğin 10 cm olacağı yerde 9.8 ya da 10.2 cm olabiliyor, bu gibi milimetrik hataları da bir metre ile ya da cetvel ile ölçebilmek mümkün değil. Bu denli hata payı olmayan işlerde tasarım çıktıları alan ya da hobi/profeyonel amaçlarla ahşap gibi fiziksel matetraller ile projeler hazırlayanlar için kullanılması olmazsa olmaz olan bir araç var: dijital kumpas. Dijital kumpasların temel olarak gerçekleştirdikleri 3 tane işlev var. Birincisi yukarıda anlattığım gibi iki nokta arasındaki mesafeyi kıstırarak ölçek; ikincisi çember gibi alanların çaplarını genişleyen ağızlarla içten dışa ölçmek, üçüncüsü de derinlik ölçmek. Gelelim soruma..

İnternette n11, hepsiburada ve gittigidiyor'a girdiğinizde en çok satış yapmış ve çoğunlukla olumlu yorum almış bir ürün var, marka adı değişse de ve fiyatı da 30-100 TL arasında değişse de belli ki tek bir üretici toptancıdan çıkmış aynı ürün bunlar. Bu ürünleri kargo bedava olarak 45-50 TL'ye sipariş vermek de mümkün, peki bu ürünler ne kadar yeterli ya da ölçüm hassasiyetine sahipler? 1500 mm ölçüm kapasitesine sahip olmasına rağmen 50 TL'ye bu ürünü mü almalı, yoksa arada büyük ölçüm hassasiyetleri varsa 300-400 TL seviyelerinde ürünleri olan Insize ya da D&W gibi markaların ürünleri mi tercih edilmeli?

cuneytsaglam

09.05.2020 19:07

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

 • adk
  12 Kasım 2021 00:02
  1

  30 TL'lik dijital kumpaslar da gayet stabil bir şekilde çalışıyorlar, eğer inanılmaz milimetrik bir işle uğraşmıyorsanız bence yüzlerce lira para vermeye gerek yok ki yüzlerce liralık kumpaslarda da çok sayıda ölçüm hatası şikayeti yorumu yine var.

 • 6 Mayıs 2022 22:56
  0

  piyasadaki en hesaplı ürünler bile milimetrik hassasiyette ölçüm yapabiliyorlar, asıl soru ne kadar uzun süre kullanmak istediğiniz ve ona göre bir seçim yapmanız

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
3D Baskıları Ölçmek için Dijital kumpas tavsiyesi

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.