5.00 / 1 oy

DNS Over HTTPS nedir?

Edit: DNS Hakkında bkz. DNS Nedir?

DNS over HTTPS (DoH), HTTPS protokolü aracılığıyla DNS çözümlemesi gerçekleştirmek için kullanılan bir protokoldür. DNS over HTTPS protokolünün en önemli avantajları ise kullanıcı girdilerini şifreleme özelliği sayesinde man in the middle saldırılarını engellemek ve kullanıcı gizliliğinin korunmasını sağlamaktır.

Son iki yıldır tarayıcıların DNS over HTTPS özelliklerini update yolu ile bünyelerine ekledikleri konusu teknoloji sitelerinde çok paylaşıldu ama asıl güncelleme, Mozilla'nın son bir aydır ABD bazlı kullanıcıları için gerçek anlamda bir DOH güncellemesi yapması ile gerçekleşti. Yakın dönemde teknolojik çalışmalara ara verilmezse DNS over HTTPS özelliğinin tüm büyük tarayıcılarda aynı sürümde aktif olarak kullanılablir olmasını bekliyorum. Her ne kadar forumlarda bu konuya yasaklı sitelere girme aracı olarak bakılsa da faydaları kullanıcılar için çok daha fazla olacaktır.

zirzop

24.03.2020 22:58

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
DNS Over HTTPS nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.