5.00 / 1 oy

Halef Selef Hangisi Önceki Hangisi Sonraki?

Halef ve selef kelimelerinin anlamlarını kendimi bildim bileli karıştırıyorum. Birisinin anlamının "kendinden önceki", diğerinin ise "kendinden sonraki" olduğunu biliyorum ama nedense hayatımda ezber tutturamadığım birkaç şeyden birisi hep bu oldu. Özellikle youtube'da araba tanıtımlarını izlerken yeni çıkan arabalardan bahsederken halefiydi selefiydi falan diyorlar ve benim hatlarım iyice karışıyor (bazı videolarda da ters söylediklerini görüyorum, benim gibi bu iki terimi karıştıranların ortak problemlerinden birisi de bu bilgi kirliliği olabilir).

Aklıma gelen yeni bir ezberleme yöntemini yazmak ve bir daha lazım olursa hangisinin anlamı neydi bakabilmek için bu soru başlığını açıyorum. Daha akılda kalıcı bir şekilde ezberletme iddiası olan arkadaşlar da kendi yöntemlerini paylaşırlarsa belki onların metodları daha bile kalıcı ezberlere vesile olabilir.

Ben aklımda tutabilmek için halife kelimesini aklıma getirmeyi planlıyorum artık, zaten muhtemelen kelime kökeni olarak da haleften sonra geliyor.

Halef ile selef kelimelerinin anlamlarını da yazalım da lazım oldukça açıp hatırlayabilsin insanlar.

Halef: Sonradan gelen (yeni gelen)

Selef: Önceki (daha önce olan)

trıumph

31.01.2021 10:11

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Halef Selef Hangisi Önceki Hangisi Sonraki?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.