5.00 / 1 oy

Alışverişten gelince ürünleri nasıl koronadan sterilize ediyorsunuz?

Ben alışverişlerimi eldivenle yapıyorum ve bu sayede yüzümü elleme ya da kaşıma dürtülerinden de kurtulmuş oluyorum. Alışverişteyken yüzerce ürünün olduğu reyonlarda onlarca ürüne dokunuyoruz ve eldivenin bu açıdan en önemli bileşen olduğunu düşünüyorum. Ama bir de bu ürünleri satın alarak eve getiriyoruz ve bence asıl herkesin atladığı konu da tam olarak burası.

Korona virüse karşı her gün televizyonlarda onlarca hekim farklı görüşler paylaşıyorlar ve koronavirüsün ne yollarla bulaşabileceği konusunda uyarılarda bulunuyorlar. Bu uyarılardan birisi de, korona virüsünün nesneler üzerinde kalabilme ve saatlerce canlı kalabilme özelliği. Yani kimseyle muhatap olmasanız bile fark etmeden korona virüsüne sahip birisinin dokunduğu bir kavanozdan ya da paketten korona virüsünü kapma tehlikeniz var.

Tehlikenin tanımını yaptığıma göre şimdi de kendi bulduğum çözümü paylaşmak istiyorum. Çok büyük alışverişler yapmıyorum ve haftada bir gün market alışverişine çıkmak yeterli oluyor. İki adet bez torba ile çıkıyorum ve birisine hemen dolaba konması gereken peynir, yoğurt, et gibi ürünleri koyuyorum. Diğer torbada ise dolaba konmasına gerek olmayan konserve, meyve ve sebze gibi ürünleri koyuyorum. Eve girince önce kendimi iyice dezenfekte ediyorum ve poşetleri bir süre kapıda bırakıyorum. Kendimi dezenfekte ettiğime emin olduktan sonra bozulacak ürünleri bez torbadan teker teker paketler halinde çıkartarak kolonya banyosuna sokuyorum. Nasıl olsa tümü hava almayan ambalajlı ürünler. Ekmek gibi açık ürünler satın almadığım için şimdilik her şey yolunda. Kolonya banyosunda mis gibi olan ürünler ise doğruca buzdolabına giriyor. Kapıdaki bozulmayacak ürünleri ise 3-4 saat sonra kapıdan içeri alıyorum ama kapının olduğu yerde evin içinde bekletmeye devam ediyorum. Ertesi gün lazım olanları sterilize ederek alıyorum ve evdeki yerine koyuyorum. Lazım olmadıkça kapının orada duruyorlar. Nasıl olsa misafir gelecek derdi yok, gelse de zaten şartlar hepimiz için bu. Domates salçası var mesela cam kavanozda, lazım olmadığı için günlerdir kapının önünde bekliyor. Orası ufak bir depo gibi oldu :)

Farklı korona tedbirleri için lütfen cevap yazınız ve bu virüsten hep birlikte uzak kalmayı başarmış olalım.

ilker

03.04.2020 20:11

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

  • 15 Aralık 2021 02:16
    4

    artık herkes internetten ürünlerini sipariş veriyor ve bildiğim kadarıyla sterilize eden falan da kalmadı. neden bu kadar risk artmışken bu kadar rahatladık ben de onu merak ediyorum. omikron varyantı bile görülmeye başladı, hala biraz tedbirli günlere dönmenin zamanı gelmedi mi?

  • 17 Ekim 2021 10:24
    3

    ülkede sadece tek bir vaka varken herkes evinde tam güvenlik durumuna geçmiş ve marketten aldığı ürünleri çamaşır suyuna batırdıktan sonra bulabilirse üzerine kolonya sıkıyordu. şimdi her yanımızda pozitif vakalar var ama bence soruyu halen dışarıdan aldığınız ürünleri sterilize etmeye devam ediyor musunuz olarak güncellemek gerekiyor.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Alışverişten gelince ürünleri nasıl koronadan sterilize ediyorsunuz?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.