5.00 / 1 oy

UYAP (Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi) nedir?

Avukat arkadaşımın ne zaman görüşsek her gün her dakika sistem hakkında şikayet edip durmasıyla öğrendiğim UYAP’ın açılımı “ulusal yargı ağı bilişim sistemi”dir. Aslında anlattığına göre sistem kesinlikle hem avukatlara hem de davalı, davacı, tanık gibi tüm taraflar için harika. Fakat bir ama’sı olmak zorunda ya işte o ama kısmı; halk tarafında sorunsuz işliyormuş gibi görünesine rağmen sistemin her güncellemede bozulması ve birkaç saniyede bitecek işi dakikalarca bekletmesi, Kalemlerin iş yükünü bahane ederek belgeleri yüklememesi gibi daha birçok sorun ile yüzleşebiliyorsunuz. 

Vatandaş tarafında ise UYAP’ı benim gibi yeni öğrenen hatta hala bir haber olan çok fazla kişi olduğunu düşünüyorum. Gerçi kişinin dava, icra gibi mahkeme ile uğraşacağı bir işi yoksa duymaması gayet normal. Fakat ne zaman ki işiniz düşer o zaman UYAP candır. Tüm belge ve bilgileri hızlıca görmenizi, avukat, mahkeme, muhtar ya da ptt gibi yerlerde dosya aramakla uğraşmazsınız. 

 

muratokcu

05.12.2020 08:48

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
UYAP (Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi) nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.