5.00 / 1 oy

Usb portuna bağlanabilen Joystick var mı?

Eskilerin nostaljik Quickshot gibi joystick'lerinin güncel olarak benzer bir tasarımla üretilip bilgisayara bağlanıp bağlanamayacağını öğrenmek istiyorum. Güncel çok düğmeli ve modern kolları denememe rağmen içindeki nostalji hissini tam olarak bastırabilmeme yeterli olamadı. Örneğin hatırlayanlar için Commodore 64 ve Amiga bilgisayarlarda 1980'lerin başlarında ve ortalarında Spectravideo Quickshot 1 ve Spectravideo Quickshot 2 joystick'ler vardı. Yere 4 vantuz ile yapışır ve oyunun gerginliğine göre arkanıza yaslanarak kucağınızda da tutabilirdiniz. Birinci versiyon Spectravideo  kollar daha kısa ve üstten/yerden iki düğmeli iken sonra yerdeki düğme yerine uçak konsollarındakine daha benzer şekilde üstteki iki düğme ile de oyunun tek ya da iki düğmeli olmasına göre işlev kazanırdı. Amiga zamanında sonradan çıkan Quickshot Python (Python 1 ilk çıkanı, sonra Python 2, Python 3, Python 4 ve Python 5 çıktı) modelleri, piton yılanı gibi tasarımları ve kısa tuş basım mesafeleri ile ergonomi devrimi yaşatmışlardı. Bir de QuickShot Apache modeli vardı ama ona bir türlü alışamamıştım ben. Üstteki düğme autofire oluyordu bunlarda yanlış hatırlamıyorsam. Street Fighter ve SWOS (Sensible World of Soccer) gibi oyunlarda Quickshot Python ile oynamak, kolaylıkla aduket çekebilmek ve orta sahanın az ilerisinden gol atabilmek anlamına geliyordu.

Şimdi ben bütün bunları neden yazdım? Çünkü elinde halen bu kollardan olup da satanlar var ise satın almak istiyorum, ama bunu bilgisayarın usb portuna bağlayabilecek bir dönüştürücüye de ihtiyacım olacak. Eğer orijinal ürünleri bulamazsam, yeniden üretim emsal ürünler ve modeller varsa onları da bilenler yazarsa yine almak isterim. Şimdiden teşekkür ediyorum.

gumanji

01.09.2019 19:11

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Usb portuna bağlanabilen Joystick var mı?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.