5.00 / 1 oy

Türkçe Teknik Analiz Kitabı Tavsiyesi (2020)

Finansal piyasalarda işlem yapmaya ve küçük yatırımlarımı kendi kararlarımla değerlendirmeye karar verdim. Konuya ilk giriş esnasında gördüğüm iki kavram temel ve teknik analiz oldu. Anlayabildiğim kadarıyla kendilerine temelci ya da teknikçi diyen iki farklı analiz grubu var ve herkes kendi seçimini yaptığı analiz türünü takım tutar giibi savunuyor ve diğer analiz türünün yetersizliklerinden bahsediyor. Benim seçimim ise bu kararı kendim vermek olacak, her iki analiz türünü de araştırmak, elimden geldiğince öğrenmek ve öngörülerinin tutarlılığını ölçümlemek istiyorum. Her iki analiz türünü öğrenmek için de en doğru kaynakları edinmek istiyorum ve hem teknik analiz, hem de temel analiz için en kaliteli ve yeterli yazılı kaynakları bulabilmek için birer soru açacağım. Finansal piyasalar ve borsa ile ilgilenmekte olan yazarlar buraya edindikleri ve okudukları teknik analiz kitapları konusunda deneyimlerini yazabilirlerse güzel bir kılavuz olmuş olur.

Teknik analiz çok detaylı bir konu, internette yazılı olan blog yazılarından ve videolarından edindiğim ilk izlenim bu oldu. Sadece destek direnç çizgileri çizerek ya da birkaç indikatörün işlleyiş mantığını çözerek teknik analizci olmak mümkün değil, ama internette çok az bilgisi ile kendini teknik analiz uzmanı olarak ilan eden çok fazla gereksiz insan var. OBO ile TOBO terimlerini öğrenen herkes kendini bloomberg ekranlarında uzman olarak hayal etmeye başlıyor, haller ve tavırlar o kadar iddialı ki bileni bile yoldan çıkartır, bu yüzden herkesin kendi bilgisi ve deneyimi ile değerlendirme yapması çok önemli.

Açıkçası teknik analiz konusunda İngilizce kaynaklar o kadar fazla ki bu konuda Türkçe kaynak arayarak hata mı ediyorum diye düşünüyorum, ama kendi verimli öğrenme tekniğimi bildiğim için 0zından benim için giriş noktası detaylı bir Türkçe teknik analiz kitabı olmalı. İçinde Dow teoreminden Elliott dalga prensiplerine; teknik analiz formasyonlarından indikatör kullanım örneklerine ve alım satım kararı verme stratejileri ile fon yönetim tekniklerine kadar her şey olmalı. Tüm bunlar benim teknik analiz için aldığım öğrenilmesi gereken notlar arasındaki maddeler; tek bir kitap olacak diye bir şey yok, gerekirse 5 farklı kitap olsun ama tüm bu alanlardaki bilgileri kapsasın istiyorum.

İnternetten araştırarak bulduğum kitap seçenekleri aşağıdaki gibi, bu kitapları almış ve okumuş kişilerin olumlu ve olumsuz tavsiyelerini ve şikayetlerini yazmalarını rica ediyorum.

Not: pdf formatında paylaşılan kitaplar çoğunlukla aracı kurumların reklam ve tanıtım kaynakları olduğu için basılı ve tarafsız kaynakları tercih ediyorum.

- Modern Teknik Analiz (Ateşan Aybars)

- Sermaye Piyasası Temel ve Teknik Analiz Yöntemleri (Turgay Münyas)

- Borsada Sistemli Teknik Analiz (Yusuf Sarı)

- Teknik Analiz mi Dedin? Hadi Canım Sen de! (Ali Perşembe)

- Teknik Analiz ve Teknik Antrenmanı (H. Nedim Çetin)

yemenuss

16.06.2020 03:33

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Türkçe Teknik Analiz Kitabı Tavsiyesi (2020)

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.