5.00 / 1 oy

Türkçe Temel Analiz Kitabı Tavsiyesi (2020)

Teknik analiz ile temel analiz öğrenmenin gerekliliklerini az önce izah etmeye çalışmıştım ve piyasadaki en yeterli teknik analiz kitaplarının hangileri olduğunu tespit etmek için teknik analiz kitabu tavsiyesi sorusunu açmıştım. Bu başlıkta da aynı yeterliliklere sahip temel analiz kaynaklarını araştırmak ve gelecek cevaplarda belirtilecek görüşler niteliğinde tespit etmek istiyorum.

Özellikle hisse senetleri alım satımı konusunda inanılmaz bir bilinçsizlik ve kumarbazlık var, twitter'da iddia kuponu yapar gibi hisse alıp satanlar, aldıkları hisseleri herkese aldırmak için körü körüne tavsiye verenler; en kötüsü de sürekli tavsiye hisse soranlar var. Tahtacıların ve speklerin cirit attığı kağıtlarda küçük yatırımcıyı en masum tabiriyle yerler, bugüne kadar hisse tavsiyesi alarak istikrarlı para kazanabilen kimse olmadığı gibi bundan sonra da olacağını düşünmüyorum. Bu yüzden şirketleri iyice araştırmak, mali raporlarında geçen terimleri, bilanço verilerinin anlamlarını öğrenmek ve öngörüleri bu bilgiler çerçevesinde şekillendirmek şart.

Herkesin farklı bir öğrenme tekniği vardır, kimisi gözüyle gördüğünü, kimisi eliyle dokunduğunu, kimisi tartışıp anladığını, kimisi kulağıyla duyduğunu anlar. Ben kitaplar üzerinden öğrenme konusunda bir alışkanlığa sahip olduğum için bu şekilde öğrenmeyi seviyorum. Terimlerin altlarını çiziyorum, yanlarına notlar alıyorum ve sayfaların kenarlarına ayraçlar yapıştırıyorum. Bir yerde bir terim geçtiğinde tekrar o sayfaya dönüyorum ve açıklarımı kapatarak öğrenmeyi seviyorum. Bu sebeple temel analizş Türkçe temel analiz kitapları üzerinden öğrenmek istiyorum. İnternetten yaptığım araştırmada bulduğum piyasada satılmakta olan (en azından benim google araması ile bulabildiğim) kitaplar şunlar:

- Temel Analiz (Ali Dönmez)

- Sermaye Piyasası, Yatırım Araçları ve Analizi (Doç.Dr. Ahmet Aksoy , Dr. Cihan Tanrıöven)

- Sermaye Piyasası Temel ve Teknik Analiz Yöntemleri (Turgay Münyas , Ferhat Kargı)

- Temel Analiz Bilanço Okuma Teknikleri (Dr. Aydın Uyar)

Bu kitaplar arasından tavsiye edeceğiniz kitaplar için lütfen cevap yazın, benim gibi temel analiz öğrenmek isteyenler için de faydalı bir kılavuz edinmiş oluruz.

yemenuss

16.06.2020 04:29

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

  • 18 Şubat 2022 08:23
    9

    kripto paralar sayesinde herkes analizci oldu ya vay arkadaş. twitter uzman kaynıyor, kahvelerde bile grafiklere paralel çizgiler çekilip destek direnç noktalarının tartışıldığını düşünüyorum. temel analize terfi etmemiz de yakındır bu finansal okur yazarlık aşkımızla

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Türkçe Temel Analiz Kitabı Tavsiyesi (2020)

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.