5.00 / 1 oy

Hayvan Çiftliği Benzeri Kitap Önerileri

George Orwell her ne kadar 1984 romanı ile tanınıyor olsa da Hayvan Çiftliği romanı da bence eşdeğer oranda övgüyü hak ediyor. Her iki romanda da benzer fikirler farklı hikayeler üzerinden anlatılmış olsa da her iki roman da üzerine çok zaman harcanmış fikirleri içeriyor. Sonuç olarak her iki romana da kendi döneminin distopyaları diyebiliriz ve böylesine üzerine kafa yorulmuş hikayeleri bulmak da maalesef her zaman mümkün olmuyor. Aynı tadı çok aramış bir roman aşığı olarak Hayvan Çiftliği kitabını sevenlerin mutlaka çok keyif alarak okuyacaklarına emin olduğum 10 romanı şu şekilde sıraladım. Sıralamaya bağlı kalarak okumak gibi bir sınırlamanız olmasın, eğer evinizde ya da storytel benzeri bir dijital sesli kitap uygulamasında bu kitaplardan birisi var ise istediğiniz kitaptan başlayabilirsiniz.

Hayvan Çiftliği 1945 yılında yayınlanmış bir kitap ve her ne kadar Stalinizm eleştirisi olarak özetleniyor olsa da içinde sosyolojik ve psikolojik çok ciddi tespitler olduğunu düşünüyorum ve birlikte yaşanması gereken her komünde benzer durumlar geçmişte de sayısız kere olduğu gibi bundan sonra da olmaya devam edecektir.

Gelelim benzer alegorik anlatımlara sahip romanlara. Umarım listede halen okumadığınız kitaplar da vardır, listeye ekleme yapmak isteyen arkadaşlardan da cevap yazarak katılımda bulunmalarını beklerim.

1 - Sineklerin Tanrısı (William Golding - 1954)

2 - Cesur Yeni Dünya (Aldous Huxley - 1932)

3 - Fahrenheit 451 (Ray Bradbury - 1953)

4 - Dönüşüm (Franz Kafka - 1915)

5 - Düzlemler Ülkesi (Edwin Abbott - 1884)

6 - Otomatik Portakal (Anthony Burgess - 1962)

7 - Aslan, Cadı ve Dolap (Clive Staples Lewis - 1950)

8 - Muhteşem Gatsby (F. Scott Fitzgerald - 1925)

9 - Çavdar Tarlasında Çocuklar (J. D. Salinger - 1951)

10 - Bülbülü Öldürmek (Harper Lee - 1960)

Not: Hiç Snowball kazansaydı neler değişirdi diye merak ettiniz mi? Ben halen merak ediyorum ama Napoleon'lar her zaman Snowball'ları harcamışlardır.

DunkinMunkin2

17.01.2021 18:22

Bu soru henüz yanıtlanmamış.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Hayvan Çiftliği Benzeri Kitap Önerileri

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.