5.00 / 1 oy

Futbol Tarihinin En Gollü Maçları

Dünya rekorlarını tutan Guinness’in (bkz: Guinness Şınav Çekme Dünya Rekoru Kaçtır? ve bkz: Guinness Uykusuzluk Dünya Rekoru Kaç Gündür?) kayıtlarına göre bir karşılaşmada en çok gol atılan ve en farklı olan maç, 2002 yılında Madagaskar liginde SOE ile Adema takımları arasında oynanan 149-0 skorlu maçtır. Elbette bu skor, bir takım diğerinden çok daha üstün olduğu için doğal yollarla elde edilmiş bir fark değil. Hakemi protesto eden SOE takımı futbolcuları maç boyunca kendi kalelerine gol atmışlar ve golü yedikten sonra her başlama vuruşu ile kendi kalelerine gol atmaya devam ederek kendi kalelerine toplamda 149 gol atmayı başarmışlar.

İki takımın ciddi anlamda mücadele ettiği ve en çok golün atıldığı maç ise 1885 yılında İskoçya kupasında Arbroath takımının Bon Accord takımını 36-0 yenmesidir. Bu maça iliişkin hazırlanmış bir wikipedia sayfası bile bulabilirsiniz.

Milli takım düzeyinde ise en skorlı ve yüksek farklı maç, 2001 yılında dünya kupası ön elemelerinde karşılaşan Avustralya ile Amerikan Samoası arasındaki maçtır ve maçı Avustralya milli takımı 31-0 kazanmıştır.

Benzer diğer yazı için bkz: Türk Futbol Tarihinin En Çok Gol Atılan Maçları

 

roni

06.12.2020 10:24

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Futbol Tarihinin En Gollü Maçları

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.