5.00 / 1 oy

Siyah Sucuk Nereden Bulunur?

Eskiden kasap sucukları (özellikle 90'ların başlarına kadar kırsalda) kapkara, simsiyah olmasa da koyu renkli olurdu ve lezzetleri de çok farklı olurdu. Bugün fermente sucuk bulmak bile mümkün değil, kasaplarda bile ısıl işlem görmüş sucuklar satılır duruma gelmiş. Ama doğal ve fermente kasap sucuğu olarak satılan sucuklar da artık marketlerde satılan hazır sucuklar gibi kahverengi rengindeler. 

Hayvan deseniz aynı hayvan, sucuk yapmanın da formülü değişmedi bildiğim kadarıyla. Peki neden artık koyu renk sucuk bulmak mümkün değil. Sucukların bu değişiminin neden kaynaklandığını ve bildiğimiz eski tür kasap sucuklarının nereden bulunabileceğini bilen birileri varsa yanıt yazabilir mi?

Veysel79

04.02.2021 12:18

Bu soru 3 kez yanıtlandı.

  • 4 Şubat 2021 12:52
    16

    evde sucuk yaparsanız dediğiniz gibi çok koyu renkli ve tam anlamıyla doğal bir sucuk üretmiş olursunuz. bu sucukların aynı zamanda bir süre asılı kalması da gereklidir ki fermantasyon işlemi de bu süreçte gerçekleşmektedir. bahsettiğiniz dönemlerde kasaplarda da bugün ev yapımı sucuk dediğimiz işlemler uygulandığı için doğal ve koyu renkli sucuklar üretilirdi. Bu sucukların kasaplar ve üreticiler için iki handikapı var. Birincisi çok çabul bozuluyorlar, ikincisi ise bugün artık ağzımızın alışmış olduğu sucuk tadı o sucuklarda yok. Yağ ve baharat ile istediğiniz kadar tadı ile oynayın, o sucukları yememiş birisine sevdirmeniz çok zor. Bu tat değişimi de eser miktarda tatlandırıcı ile gerçekleşiyor bildiğim kadarıyla ama zararlı ya da gizli bir durum yok.

    Evinizde sucuk yapma zahmetine katlanmadığınız sürece o sucukları bulmanız çok zor. nedeni ise sucuk endüstrisinin geldiği durum ve tületim alışkanlıklarımız, sucuk baronlarından kaynaklanmıyor yani durum :)

  • 17 Mart 2021 10:06

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Siyah Sucuk Nereden Bulunur?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.