5.00 / 1 oy

Güzelavratotu Kullanılabilir Ot mudur?

Güzelavrat otu (ingilizce belladona - atropa belladona), meyveleri yaban mersinine oldukça benzeyen ancak oldukça zararlı etkileri olan bir ottur. 15 - 16. yüzyıl İtalya’sında (rönesans dönemi) kadınalrın kendilerini güzelleştirebilmek için (gözbebekleri büyüyor, yanaklar kızarıyor) bu ottan kullandıklarına dair kaynaklar olsa da zararlı etkilerinden dolayı bugün sadece ilaç endüstrisi tarafından göz damlaları için atropin elde etmek amacıyla kullanmaktadır. 

Bazı kaynaklarda da Sokrates'in de içtiği ifade edilen baldıran zehri ike güzelavratotu birkilerinin aynı bitki olduğu yazılmış ama bu iki bitki de aynı bitkiler değildir. Her iki bitki de zehirlidir ancak yine de birbirlerinden farklı bitkilerdir. Birkaç seferdir sosyal medyada influencer geçinenlerin hiç kullanmadıkları halde kullandıklarını iddia etmeleri üzerine bu kısa ve uyarı mahiyetindeki yazıyı yazmak istedim. Güzelavratotu bitkisinin özellikle ormanlarda yetişmesi ve kolaylıkla bulunabilmesinden dolayı hem yaban mersini ile karıştırılmaması, hem de merak edip denenmemesi oldukça önemlidir.

subaşak

02.08.2020 15:58

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Güzelavratotu Kullanılabilir Ot mudur?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.