5.00 / 1 oy

Tik yağı ile ahşap yağı arasındaki farklar nelerdir?

Ahşap yağı uygulaması hakkında bugün çok sayıda soru sormuş oldum. Piyasada ahşap yağı olarak satılan ürünler farklı renklerde satılıyorlar ve fiyat olarak da çok pahalılar. Tik yağı (teak yağı) ise daha hesaplı, ancak renklendirmek gibi bir özelliği anladığım kadarıyla yok.

Doğal ahşap yağı ile tik yağı arasındaki farklar nelerdir ve hangi durumda hangisini tercih etmek daha mantıklı olur?

 

Editör editi: sitedeki bazı diğer benzer başlıklar için;

bkz: Ahşapta cila üzerine yağ uygulanabilir mi?

bkz: Ahşapta çatlak tamiri nasıl yapılır?

bkz: Barbekü Çeşitleri Nelerdir?

bkz: Tavlada başlangıçta gelebilecek en iyi zar nedir?

bkz: Planya bıçağı nasıl bilenir? (Bosch GHO 6500)

bkz: Metal vida nasıl kesilir?

emirkan

07.09.2021 21:24

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

  • 7 Eylül 2021 23:30
    17

    Tik yağı (teak oil), tik ağacından (teak ağacıdır doğrusu) elde edilen doğal reçinedir (kimyasal versiyonları da var) ve özellikle dış mekan ahşap mobilyaların yağmurdan ve sudan korunabilmesi amacıyla kullanılırlar. Mum gibi bir yapıları vardır ve ahşap yüzeyleri suya karşı korudukları için daha uzun ömürlü olmalarını sağlarlar. Fiyat olarak litresi internetten 50-60 TL gibi fiyatlara satın alınabilmektedir (fiyat-performans ürünü olan iyi markalar için).

    Ahşap yağı (wood oil) olarak geçen ürünler ise iç mekan ürünler için renklendirme amacıyla kullanılan yağlardır. Fiyat olarak litresi yaklaşık olarak 500 TL seviyelerindedir, ancak vernik gibi uygulanmadıkları için az bir miktar yağ ile daha büyük ahşap yüzeyleri yağlamak ve renklendirmek mümkündür. Birçok renkte çeşitliliği mevcuttur (chocolate, black, oak ve renk paletinden seçebileceğiniz bir çok endüstriyel renk) ve ahşap tarafından emildikleri için güzel uygulandıklarında çok hoş bir görüntü verirler. Koruyuculuk özellikleri ise çok düşüktür.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Tik yağı ile ahşap yağı arasındaki farklar nelerdir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.