5.00 / 1 oy

Spekülasyon ve Manipülasyon arasındaki fark nedir?

Hisse senetleri piyasasında çok karıştırılan iki kavram olan spekülasyon ve manipülasyon arasında ne gibi farklılıklar bulunuyor? 

Bilgidiğim kadarıyla manipülasyon suçken, spekülasyon suç teşkil etmiyor. Bu bilginin doğruluğu bulunuyor mu? 

misafir007

18.07.2020 23:30

Bu soru 3 kez yanıtlandı.

 • 19 Temmuz 2020 01:34
  6

  Öncelikle manipülasyon ve spekülasyon kavramlarının anlamlarını bilmek önemlidir. 

  Spekülasyon; gelecekte oluşacak fiyat değişimlerinden kar elde amacıyla poziyon alınmasıdır.  Dolayısıyla kar elde etmenin bir garantisi bulunmamaktadır, yatırımcı zarar da edebilir. Spekülasyon terimi kulağa kötü bir kavram gibi gelse de aslında finansal piyasaların dengeye gelmesini sağlamaktadır. Fakat bazen normalden fazla alım satım işlemlerinin yapılması piyasalarda balon ya da çöküş sorunlarının yaşanmasına sebep olabilir. 

  Manipülasyon: Genel anlamda bir müdahale içermektedir. Bilinçli bir şekilde yanlış bilgilerin yayılmasını sağlayarak menkul kıymet fiyatlarında oynaklığa sebep olunması ve yatırımcıyı yanıltmak üzere hareket edilmesi temel amaçtır. 

 • 19 Haziran 2022 18:51
  0

  kripto paralara bu noktadan girebilmek ve short ya da long herhangi bir işlem yapabilme cesaretine sahip olmak para üzerinden para kazanma mantığı ile aslında spekülasyondur. piyasayı balinaların manipüle etmesi ise adı üstünde manipülasyondur

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Spekülasyon ve Manipülasyon arasındaki fark nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.