5.00 / 1 oy

Sıva Altı Priz ile Sıva Üstü Priz Arasındaki Fark Nedir?

Evdeki elektrik prizlerinin değişmesi işleminden dolayı internetten elektrik prizi ve anahtar bakarken sıva altı ve sıva üstü priz terimleri ile tanışmış oldum. Tıpkı sıva altı ve sıva üstü tesisat konusunda paylaştığım bilgiler gibi elektrik prizleri ve anahtarlar (ışığı açıp kapattığımız düğmeler) için de aynı genelleme geçerli. Eğer duvardaki (duvarın içinde olan) mevcut bir elektrik prizinden bahsediliyorsa bilin ki bu bir sıva altı priz. Duvarda herhangi bir işlem yapmadan (kırma vb) eklenecek elektrik prizi gerekiyorsa da bu sefer sıva üstü prizleri tercih etmeniz gerekiyor.

Sıva altı elektrik prizlerini seçerken de kendi kullandığım bir seçim konusunda bilgi vermek isterim. Eğer sürekli olarak elektrik prizlerinin başına ikili ya da üçlü çoğaltıcılar takarak kullandığınız (televizyon+uydu alıcısı gibi) yerler varsa ve bu çoğaltıcıların çıkıntılı yapılarından dolayı mobilyalarınızı duvara sıfırlayamıyorsanız hazır olarak satılan ikili ve üçlü sıva altı duvar prizlerinden (Viko, Legrand, Schneider gibi markaların ürünlerine bakabilirsiniz) satın alabilirsiniz. Tekli priz olan bir duvarı ikili ya da üçlü prize dönüştürme işlemi sandığımdan daha kolaymış ve kullanım rahatlıklarından dolayı yaşattıkları konforu tarif bile edemem. Hiç olmadı, duvara telefon şarj aleti takmak isteyip de boş priz bulamama kabusunu bile bu şekilde sona erdirmiş oluyorsunuz, hatta odaların içinde boydan boya dolaşan uzatma priz kabloları da sayıca azalmış oluyor bu sayede.

senol

02.06.2020 14:46

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Sıva Altı Priz ile Sıva Üstü Priz Arasındaki Fark Nedir?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.