5.00 / 1 oy

Sert lavaş nasıl yumuşatılır?

Evde mangalda tüketmek için bu sefer kendi lavaşımı kendim yapmak istedim ve mayalı hamur ile tavada 20-30 tane (birkaç gün yeriz dedim) lavaş hazırladım. Lavaşlar çok lezzetli oldular ama tek problem, hazırladığım ilk günden itibarek tutunca kırılacak kadar kıtır kıtır sert olmaları. Bunim evde lavaş yapmakla ilgili iki sorum var.

1. Lavaşı pişirirken yumuşak olması için ne yapmak gerekiyor? Su mu serpmem gerekiyordu tavadayken?

2. Kıtır kıtır pişmiş birkaç günlük lavaşları nasıl yumuşatabilirim? Evdeki lavaşlarla lahmacun yapmak istiyorum ama bu kadar kırılgan ve sert ekmeklerle yapmak mümkün değil.

volkanoxfb

25.04.2020 18:45

Bu soru 2 kez yanıtlandı.

  • 15 Ekim 2021 08:47
    4

    evde lavaş yaptıysanız ve birkaç günde bitirmeyi de başaramadıysanız başınıza gelen durum tam olarak budur. fırından her gün taze ekmek gelince jenerasyon olarak evdeki eski ekmekleri değerlendirmeyi ya da hayata döndürmeyi öğrenemedik. ama aile büyüklerinize sorarsanız size hafif nemlendirdikten sonra üzerini bir havlu ile kapattığınız lavaşların yumuşayacaklarını ve sonradan yenebileceklerini size anlatırlar.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Sert lavaş nasıl yumuşatılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.