5.00 / 1 oy

Buharlı Pişirici Nedir ve Buharlı Pişirici ile Neler Yapılır?

Evde belki 10-15 yıllık raks marka bir buharlı pişirici buldum ve ya kullanayım ya da işine yarayacak birisine vereyim de işe yarasın diye bir bakayım dedim. Yıllardır kutusundan bile çıkartmadan öylece saklamışım, kim bilir artık indirim mi vardı ya da birisi övdü de öyle mi satın aldım hiç hatırlamıyorum bile.

Buharlı pişirici nedir ve buharlı pişirici ile neler pişirilebilir diye internette araştırma yaptıktan sonra bir kere kullanayım bakayım neymiş dedim ve öğrendiklerimi kısaca buradan da benim gibi buharlı pişiriciler konusunda meraklı ve bilgisi olmayan kişilerle de paylaşmak istedim.

Teknik olarak aslında şaşırtıcı bir teknoloji yok ortada, alt katmanda kaynayan bir suyun buharı ile üst katlarda istediğiniz yemekleri pişirebiliyorsunuz. Hatta internette buharda yemek pişirme konusunda aşırı fanatik olan ve bu gibi cihazlarda sebze, balık, beyaz et ve hatta kırmızı et pişiren kişiler bile varmış. Ben denemek için kış sebzeleri ile buharda bir yemek pişirme denemesi yaptım ve gayet güzel de pişti. Ama mutfakta bu kadar yer kaplamasına gerek var mı derseniz açıkçası tencerenin üzerinde buharda pişirmeye yarayan delikli sepet aparatlar da bence aynı işi görüyor. Ama buharda pişirilen yemeklerin besin değerlerini kaybetmiyor olmaları ve gayet ve hızlı ve pratik bir şekilde pişiyor olduğunu da atlamayalım. Buharda pişirdiğim brokoli ve karnıbahar inanılmaz lezzetli oldular mesela ama demek istediğim, ben zaten tencere üzerinde de altta kaynayan suyun buharı ile benzer bir yemek pişirme tekniği uygulayabiliyordum. Dolayısıyla en azından bendeki ürünü kullanmayı düşünmüyorum. Ama piyasada satılan çok katmanlı farklı ürünlerin farklı bir artısı varsa onu bilemiyorum.

Konuyu tartışmaya açık olması gerektiğini düşündüğüm için soru olarak açtım. Belki buharlı pişirme makinelerini benden daha verimli ve aktif olarak kullanan arkadaşlar varsa benden daha doğru ve farklı bilgiler verirlerse ben de kullanmaya ikna olabilirim :)

Münevver71

04.12.2020 18:01

Bu soru 1 kez yanıtlandı.

Bu soruya sadece kayıtlı kullanıcılar yanıt yazabilirler. Yanıt yazmak için lütfen giriş yapınız.

Reitix
Buharlı Pişirici Nedir ve Buharlı Pişirici ile Neler Yapılır?

İnternet sitemizdeki deneyiminizi iyileştirmek için çerezler kullanıyoruz. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Daha fazla bilgi.